Et fiyatları kasaplarda düşüşe geçti! Kilosu 25 Lira

Hükümet tarafından yapılan ucuz et açıklamasının ardından et fiyatlarında serbest piyasalarda ciddi bir düşüş yaşandı. Bazı bölgelerde kasaplar et fiyatları 25 TL’ye kadar düşürerek vatandaşa sundu.


Et fiyatları kasaplarda düşüşe geçti! Kilosu 25 Lira

Fakıbaba’nın yapmış olduğu açıklamanın ardından düşüşe geçen et fiyatları vatandaşın yüzünü güldürüyor. Uzun süredir anormal derecede artış gösteren et fiyatları 40 liraya kadar çıkmıştı. Bu artışa dur diyen hükümet yetkilileri anlaşmalı iki dev market üzerinden ucuz et satışı yapılması konusunda anlaşmaya vararak satışa başladı. Çok geçmeden bu durum serbest piyasadaki et fiyatlarına da yansıyarak hızlı bir düşüşe sebep oldu. Muş bölgesinden gelen haberlere göre bazı kasaplar vatandaşın daha fazla ve sağlıklı et yiyebilmesi için kendi aralarında bir kampanya başlattılar ve et fiyatlarını 25 TL’ye kadar çektiler.

SATICI VE ALICI ET FİYATLARINDAN MEMNUN

Et fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken market yetkilileri ve kasaplar bu yükselişin kendileri içinde olumsuz etki yarattığını söyleyerek artan fiyatlar sebebiyle et satışının düştüğünü belirtti. Daha önce et pahalıyken 200 kilogram et satabildiklerini söyleyen kasaplar şuan et fiyatlarının düşmesi ile birlikte tonlarca et satışı yaptıklarını, bu durumdan hem kendilerinin hem de vatandaşın memnun olduğunu söylediler. Bölgede bulunan köylülerde hayvanları artık kendilerinin de daha ucuza alıp daha ucuza satmaya çalıştıklarını belirttiler.

UCUZ ET PROJESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Ucuz et satışı ile ilgili başlatılan proje karşısında kasapların mağdur olacağını söyleyen muhalefet siyasi bir krize yol açmıştı. Kimi çevreler bunu desteklese de şuan gelinen noktadan vatandaşında satıcılarında memnun olduğu görülüyor. Et fiyatlarının düşmesi ile birlikte vatandaş ucuz et alımı yaparken satıcılarda yüksek adetli ve tonajlı ticaret yapıp daha fazla kar elde edebiliyorlar. Piyasaların kısa zaman içerisinde fiyatlar konusunda daha istikrarlı bir hale geleceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir
Et İthalatı için yeni gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı

Et İthalatı için yeni gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı

Bakanlar Kurulu, et ithalatında gümrük vergisi üst sınırını yüzde 40'a çekti. Kemiksiz büyükbaş etinde ise üst sınır olan yüzde 225'de bir değişiklik yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz