Et İthalatı için yeni gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı

Bakanlar Kurulu, et ithalatında gümrük vergisi üst sınırını yüzde 40’a çekti. Kemiksiz büyükbaş etinde ise üst sınır olan yüzde 225’de bir değişiklik yapılmadı.


Et İthalatı için yeni gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’nin 31 Aralık tarihli mükerrer sayısında yer verilen ithalat rejimi kararına göre, gümrük tarife istatistik pozisyonu listesinde, büyükbaş hayvan eti sıralamasında karkas, yarım karkas, çeyrek karkas, karkasın ön ve arka çeyrekleri ile diğerleri olarak tanımlanan grupta yüzde 100 oranındaki gümrük vergisi üst sınırı yüzde 40’a indirildi. Kemiksiz büyükbaş etinde ise üst sınır yüzde 225 olarak kaldı.

BUĞDAYDA VERGİ YÜZDE 45’E İNDİRİLDİ

Listede, geçtiğimiz dönemde yüzde 130 olarak uygulanan makarnalık buğday, adi buğday, mahlut ve kızıl buğdayın gümrük vergisi üst sınırı yüzde 45’e indirilirken, beyaz arpa, maltlık arpa ve diğerleri için gümrük vergisi üst sınırı ise sıfırlandı. Fakat bu ürün gruplarında 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren vergi yüzde 35 olarak uygulanacak.

Tohumluk, yuvarlak ve orta taneli pirincin gümrük vergisi yüzde 13’ten 1 Temmuz’a kadar yüzde 5’e indirilirken, pamuk, keten, ayçiçeği, rep ve kolza tohumu küspelerinde yüzde 11 – 13.5 arasında olan vergi yüzde 6.5’e düşürüldü. (Reuters)

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Emlak Vergisi Ödeyecekler Dikkat! Fazla Vergi Ödemeyin

Emlak Vergisi Ödeyecekler Dikkat! Fazla Vergi Ödemeyin

Şahin Nizamoğlu Avukatlık Ortaklığı Kurucu Ortağı Avukat Berkay Nizamoğlu, "Birçok vatandaş ve firma farkında olmadan belediyelere fazla miktarda emlak ödemesi gerçekleştiriyor." diyerek uyardı: Ödenen vergiler, 5 sene geriye dönük alınabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz