Eylül ayında sanayi üretiminde yüzde 10,4 artış oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de sanayi üretiminin bir önceki aya oranla yüzde 10,4 oranında artış gösterdiği belirtildi.


Eylül ayında sanayi üretiminde yüzde 10,4 artış oldu

Sanayi üretimi eylül ayında bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 10,4 oranında yükseliş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 senesi Eylül ayı ‘Sanayi Üretim Endeksi’ bilgilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 10,4 oranında yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 senesi Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 4,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 13 yükseldi.

SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0,6 YÜKSELDİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 senesi Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 arttı.

SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ SENENIN AYNI ÇEYREĞİNE GÖRE YÜZDE 10 ARTTI

2017 senesi üçüncü çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 10 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,9 arttı.

Yazar: Yusuf Bucak

Yusuf Bucak

1965 Erzurum doğumlu olan Yusuf Bucak gündemi her alanda takip ederek yazıya dökebilen başarılı bir yazardır. Bucak, İstanbul Üniversitesi’nde gördüğü eğitimin ardından genç yaşlarında haber sektörüne girerek yazarlık yapmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir

2017 Eylül ayı dış ticaret verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 Eylül ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre ihracat yüzde 8,7 ithalat ise yüzde 30,6 yükseliş gösterdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz