17 Ağustos 2017 Perşembe

Facebook’ta Planlanmış Gönderi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Çağımızın en yaygın kullanılan sosyal ağı olan Facebook; her yaştan ve her kesimden birey tarafından takip edildiği gibi aynı zamanda kurum ve şirketler tarafından da kullanılmaktadır. Ülkemizde ve dünya genelinde pek çok resmi kurum ve pek çok kurumsal şirket kendi adlarına Facebook sayfaları oluşturmakta ve sundukları ürün ve hizmet detayları ile kampanyalarını bu sayfalar üzerinden tanıtmaktadırlar.


Facebook sayfaları sadece kurum ve şirketler tarafından değil aynı zamanda belirli bir amaca hizmet eden topluluklar tarafından da sıklıkla kullanılan sosyal mecralardır. Örnek vermek gerekirse; bir haber grubu topluluğu sayfası veya bir inanç ve düşünce sistemi topluluğu sayfası Facebook üzerinde en sık karşılaşılan sayfalar arasında yer almaktadır.

Facebook Sayfalarının Etkin Kullanımı

Facebook sayfaları kendilerini takip eden üyeleri için belirli aralıklarda yayın yapmakta ve gönderi paylaşmaktadırlar. Paylaşılan gönderilerin zaman aralıklarının uzun olması; söz konusu Facebook sayfasının popülerliğini düşüren bir olgudur. Yapılan araştırmalar bir hafta ve daha uzun süre boyunca paylaşım yapılmayan Facebook sayfalarında; takipçilerin sayısının ciddi oranda azaldığını göstermektedir.

Bu nedenle Facebook; topluluk ve kurum sayfalarının etkin bir biçimde kullanılmasına yarayan araçlar geliştirmiştir. Bu araçlardan en önemlisi; belirlediğiniz ileri tarihlerde gönderi paylaşmanızı sağlayan planlanmış gönderi hizmetidir. Peki Facebook’ta planlanmış gönderi oluşturma nasıl yapılır?

Facebook’ta Planlanmış Gönderi Oluşturma

Facebook kurum ve topluluk sayfanızda planlanmış bir gönderi oluşturabilmek için aşağıdaki işlem adımlarını takip etmeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus; planlanmış gönderilerin sadece sayfa yöneticileri ve editörler tarafından oluşturulabileceğidir.

  • İlk olarak kurum veya topluluk sayfanıza giderek sayfada yer alan yayınla linkine tıklayın.
  • İleri tarihte paylaşmak istediğiniz gönderiyi oluşturduktan sonra menüde yer alan üç nokta işaretine tıklayarak açılan menüden planla seçeneğini tercih edin.
  • Sonrasında ise gönderinizi yayınlamak istediğiniz tarih ve saati seçerek bitti düğmesine tıklayın.
  • Son olarak menüde yer alan planla düğmesine tıklayarak gönderinizi kaydedin.

Dilerseniz aynı menü üzerinden planlanmış gönderilerinizi dilediğiniz düzenleyebilir veya iptal edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Essential Phone

Bir süredir adını duyduğumuz Essential Phone, Android işletim sistemini ortaya atan isim Andy Rubin tarafından yaratıldı ve artık bütün özelliklerini de biliyoruz. Son derece ilgi çekici bir telefon olan Essential Phone, büyük marka ve modellere de rakip olacak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir