FED faiz kararını açıkladı, Dolar gücünü kaybetmiyor

FED’in Faiz Kararını açıklamasıyla beraber değer kaybedeceği düşünülen dolar ters köşe yaptı. ABD ekonomisi gücünü bir kez daha ortaya koydu ve krizlerden etkilenmedi.


FED faiz kararını açıkladı, Dolar gücünü kaybetmiyor

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan veriler sonrasında doların tepkisi yükselme eğiliminde oldu. Türk Lirası karşısında sürekli olarak kazanan dolar, gerileme yaşasa bile her zaman değerli olan doların bugün yapılan ABD Merkez Bankası (FED) açıklamalarından hemen sonra en az 4 kuruşluk bir artış yaşadığı görüldü. FED faizlerin sabit olarak kalmasını ve herhangi bir değişim yapılmamasını ifade ederken, 2017 yılı içerisinde 1 kez daha faizlerin arttırılması konusunda adım atacak oldukları ifade edildi. Gelecek 3 sene içerisinde işsizliğin yükselmesinin beklenmediğini açıklayan Amerikan Merkez Bankası, vatandaşların kasırga dolayısı ile milyarlarca dolarlık yaşanan zararın ABD ekonomisine çok ufak bir etkisinin olduğunu, bunun da çok kısa sürede geçecek olduğunu açıkladı.

250 MİLYAR DOLAR ZARAR OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Kasırgadan dolayı zarar gören ABD’nin bu zarar karşısında dahi en ufak bir sorun yaşamaması ve ekonomik göstergelerin sapasağlam durması ülkenin süpergüç olarak gücünü belli ettiğini ve dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar dayanıklı ekonomiye sahip olduğunu gösteriyor.

4 KURUŞ ARTIŞ MİLYARLARCA TL BORÇ

Ayrıca artışın 4 kuruş olması dahi TL’nin karşısında doların değer kazanmasını sağladığından dolayı Türkiye için milyarlarca dolar ekstra borç anlamına geliyor. Bazı kaynaklarda ABD ekonomisi ile ilgili spekülasyon haberler yapılsa da ortaya çıkan veriler bunun tam aksini işaret ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 3,8080 seviyesinde dengelendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz