Fethullah Gülen’in Şifreli 15 Temmuz Mesajı Çözüldü

15 Temmuz darbe gününde FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in çektirmiş olduğu fotoğrafta örgüt üyelerine 3 mesaj gönderildiği ortaya çıktı. İstihbarat birimleri gönderilen şifreli mesajları çözdü.


Fethullah Gülen’in Şifreli 15 Temmuz Mesajı Çözüldü

FETÖ lideri Fethullah Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin ilk yılında Amerikan Wall Street Journal Gazetesi’ne verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın, örgüte şifreli mesajlar içerdiği tespit edildi.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Türk istihbarat birimleri, bununla alakalı çalışma yaparak fotoğrafın şifrelerini çözdü. FETÖ’nün önceki mesajları da değerlendirilerek çözümlenen şifrelerde, Gülen’in fotoğrafla 3 mesaj gönderdiği belirlendi.

İşte verdiği o üç mesaj

İstihbarat birimlerine göre, FETÖ elebaşısı Gülen, İslami değerleri hiçe sayıp seccadeye ayakkabılarıyla çıkarak ABD ve Batı’ya “Radikal değiliz, kutsiyetlerimiz yok, şekilsel hususlara önem vermiyoruz. Yükselen radikalizme karşı bizi kullanın” mesajını verdi. Fotoğrafta arkada kütüphane olmasının da “İlimliyiz, önceliğimiz ilim” mesajı vermeye çalıştığı açıklandı.

Çözülmeyi önlemeye çalışıyor

Geniş açı çekilen fotoğrafta odada bulunan televizyon ekranında, “Bizim için ümit oldunuz, şimdilerde şölen mevcut bahçelerde, bahardan ses geliyor perde perde, aceleci acele edip dursun, beklenen sevinç biraz ileride” sözlerine yer verilmişti. Gülen’in bu sözler ile örgüt içerisindeki çözülmeleri önlemeyi ve mensuplarının itirafçı olmalarını engellemeyi hedeflediği değerlendirildi. Umutsuzluğa kapılan örgüt içerisinde bu sözlerle, “Deşifre olmayın, itirafçı olmayın, umutsuzluğa kapılmayın” mesajları verildiği söylendi. Gülen’in, ABD’nin en etkili gazetelerinden birine röportaj vererek tabanına ve kamuoyuna “ABD yanımızda, hâlâ güçlüyüz” mesajını vermek istediği açıklandı.

‘Seçilmişlik sendromu’

Televizyondaki 00.11 rakamının ise FETÖ elebaşısı Gülen’in “seçilmişlik sendromundan” kaynaklanan bir saplantı olduğu düşünülüyor. Gülen’in, bununla kasım ayını işaret ettiği, örgüt tabanına, kasım ayında kurtulacakları mesajını verdiği belirtiliyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminden beri devamlı yeni tarihler veren örgütün, bu yolla üyelerinin motivasyonunu canlı tutmayı ve örgüt içi çözülmelerin önüne geçmeyi hedeflediği söyleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Oğlu hakkında ByLock kullandığı iddiasıyla yakalama kararı verilen eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz