FETÖ itirafçısı olan TSK subayları ne olacak? sorusuna yanıt aranıyor

Orgeneral Yaşar Güler’in koruması Yüzbaşı Burak Akın’ın itirafçı olup göreve iade olmasıyla TSK’da başlayan FETÖ itirafçılığı akını kafaları karıştırdı. İtirafçı olan 377 subayın nerede ve nasıl değerlendirileceği bilinmiyor. FETÖ ile mücadelede aktif rol alanlar arasında görüş ayrılığı başladı. Bu kişilerin “geri hizmetlerde kontrollü görevlendirilmesini savunanlar” ile “Açığa alınma işlemleri devam etsin, bu FETÖ’nün oyunu olabilir” diyenler var.


FETÖ itirafçısı olan TSK subayları ne olacak? sorusuna yanıt aranıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmalarında itirafçı olan 30 subayın ordudan atılmasının sonrasında örgütle alakalı mühim bilgi veren itirafçıların nasıl değerlendirileceği konusu münakaşa oluşturdu. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nda, FETÖ ile mücadele kapsamında iki ayrı uzman ekip çalışıyor. Özellikle son zamanda itirafçı subayların dosyaları ayrıntılı bir araştırmaya tabi tutuldu.

Şüphe duyanlar

Hürriyet’in haberine göre, çalışmaları yürütenlerden bir grup, itirafta bulunan subayların göreve iadeleri konusuna soğuk bakıyor. Bunun bir FETÖ organizasyonu olabileceği endişesi dile getiriliyor. Yapılan taramalarda, bazı itirafçıların verdiği bilgilerin, esasında bilinenlerden öteye geçmediği, örgüte yönelik mühim bilgilere dayanmadığı tespiti yapıldığı söyleniyor.

Açıkta bekletiliyorlar

İtirafçı subaylarla alakalı iki ayrı vaziyet bulunduğu, cezai açıdan etkin pişmanlıktan faydalandığı, idari açıdan da göreve devam edip etmemelerinin değerlendirildiği söyleniyor. Halen itirafçı olup da göreve iade edilen subay bulunmadığı, bunun risklerinin incelendiği kaydedildi. Hâkim görüşün, mahkeme süreci bitene kadar açığa alınmaları vaziyetinin devam etmesi olduğu yönünde.

Güven duyulsun diyenler

FETÖ ile mücadele çalışmalarına katılan bazı adlar ise itirafçıların orduda geri hizmetlerde kontrollü olarak görevlendirilmesi gerektiğini savunuyor. Aksi tutumun, yeni itirafçıların ve kripto FETÖ’cülerin ortaya çıkarılmasını önleyeceği söyleniyor. İtirafçılara yönelik şüpheli tutumun, FETÖ’nün ekmeğine yağ süreceğini dile getirenler de bulunuyor.

Ankesörlü telefon

FETÖ’cü subayların ayıklanması için yapılan çalışmada, itirafçıların verdiği bilgilerin, kripto FETÖ’cülerin ortaya çıkmasını sağlayıp sağlamadığına bakıldığı, yeni isim ve adreslerin çapraz araştırma taktikleriyle teyit edilmesinden sonra, bu kişilerle alakalı güven oluşabileceği ifade ediliyor. Son günlerde çok sık gündeme gelen ankesörlü telefon takibinin de aynı biçimde değerlendirildiği, bir defa ankesörlü telefon kullanan subayın FETÖ’cü olarak damgalanmasının da yeni bir FETÖ oyunu olabileceği söyleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Operasyondaki askerleri vatandaş dolma ile besliyor!

Operasyondaki askerleri vatandaş dolma ile besliyor!

Zeytin Dalı Harekâtı'nı gerçekleştiren Mehmetçiğe yaprak dolmasından bala, kavurmadan mesir macununa kadar birçok çeşit yemek gönderiliyor. Hatay Valiliği gelen kolilerle alakalı bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şuan ki imkânları ile Mehmetçiklerin bütün ihtiyaçlarını karşıladığı açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz