FETÖ mağduru subaylar görevlerine geri dönemiyor!

TSK’da gündeme gelen FETÖ itirafçısı subayların görevlerine iadesi sorunu devam ederken bu kez de FETÖ’cülerin kumpaslarıyla mağdur duruma gelen subayların görevlerine dönüşleriyle alakalı bir gelişme yaşandı. Danıştay 12. Dairesi, aylardır üniformalarına kavuşacakları kararı bekleyen FETÖ mağduru 7 subayla alakalı dosyaları, son görev yerlerinin olduğu idare mahkemelerine gönderme kararı verdi. Bu karar, benzer durumdaki yüzlerce subayın orduya yeniden dönüşünü 1 sene daha erteleyecek.


FETÖ mağduru subaylar görevlerine geri dönemiyor!

Cumhuriyet’in haberine göre, askeri yargıdan netice alamayan subayların bireysel müracaatını değerlendiren AYM, çok sayıda subay ile ilgili “özel yaşamın gizliliği haklarının ihlal edildiği” yönünde karar vermişti. AYM, subayların göreve iadesi için ihlal kararlarını Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) gönderdi. Fakat referandum ile askeri yargı kaldırılınca dosyalar Danıştay’a sevk etmişti.

İdare mahkemelerine gönderdi

Dosyalar, 2017 senesinin başından itibaren Danıştay 12. Dairesi’ne geldi. Danıştay’dan aylardır üniformalarına kavuşacakları kararını bekleyen FETÖ mağduru subaylar, bir şok daha yaşadı. Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre Danıştay 12. Dairesi, söz konusu subaylara ait dosyaları, son görev yerlerinin bulunduğu idare mahkemelerine gönderme kararı aldı. İdare mahkemeleri, iş sırasına göre dosyaları neticelendirecek. Bu sürecin, en az 1 sene alması bekleniyor.

‘Üniformamızı istiyoruz’

İade-i itibar bekleyen subaylardan E.G., daha önce Habertürk’e verdiği röportajda, adsız ihbar mektubu üstüne başlatılan soruşturma sonrası TSK’dan atıldığını anlatarak şunları belirtmişti: “2016 senesi ekim ayında Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Karar, ben ve benim gibileri umutlandırdı. Fakat askeri mahkemelerin kapatılması neticesi dosyalarımız Danıştay’a gönderildi. Bize dönüş yolunu açacak kararların Danıştay 12. Dairesi’nce verileceği belirtildi. Birkaç defa arayarak, kararların ne zaman verileceğini sorduk. 1 ay da 1 sene da sürebileceği ifade edildi. TSK’dan atıldığımızdan beri çok zor günler yaşadık. Hem psikolojik hem maddi olarak hırpalandık. Vatanı için en şerefli mesleklerden birini yerine getiren bizlerin senelerce mağdur edilmesinden sonra bir de yargı süreçlerinin uzun sürmesi, bizleri derinden yaralıyor. Dosyalarımızın bir an önce sonuçlandırmasını, hakkımızın iade edilmesini ve üniformamıza kavuşmayı bekliyoruz.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Oğlu hakkında ByLock kullandığı iddiasıyla yakalama kararı verilen eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz