FETÖ’nün topladığı paralar devletin kasasına girdi

MGK’nun yaptığı son toplantıda başta FETÖ olmak üzere terör örgütleri ile ilgili mücadelede gelinen son nokta masaya yatırıldı. Kurula sunulan rapora göre örgütün bağış ve immet adı altında milleten toplamış olduğu 7.5 milyar lira değerindeki gayrimenkul ve 41 milyar liralık şirket varlığı artık devlet kontrolünde.


FETÖ’nün topladığı paralar devletin kasasına girdi

Milli Güvenlik Kurulu’nun son toplantısında FETÖ başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadele masaya yatırıldı. Kurula sunulan FETÖ Raporu’nda, mücadelede gelinen nokta kapsamlı olarak değerlendirildi. FETÖ’nün gücünün kırılması sürecinde en fazla mesafe alınan alan olarak “finans” boyutu ön plana çıktı. FETÖ’nün, himmet, bağış gibi adlar altında, çoğu vakit baskı ve tehditle milletten elde ettiği haksız servet, gene millete iade edildi. Terör örgütünün 7.5 milyar liralık gayrimenkul, 41 milyar liralık firma varlığı olmak üzere toplam 48 milyar lirası devlete geçti.

Dudak uçuklatan servet

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından kararlılıkla sürdürülen FETÖ ile mücadelede, bugüne kadar örgütün 7.5 milyar liralık gayrimenkulüne el yerleştirildi. Ayrıca, FETÖ ile bağlantılı 966 şirketin kayyuma devredilen aktif toplamı da 41 milyar lira olarak hesaplandı. Böylece toplamda, aşağı yukarı 15 milyar dolarlık varlığının FETÖ terör örgütü tarafından kullanılması önlendi.

Dış ayağı da inceleniyor

MGK’daki değerlendirmede, FETÖ ile mücadelenin dış ayağı üzerinde de duruldu. FETÖ lobisinin faaliyetlerinin önlenmesi noktasında, bilhassa darbe yargılamalarının sonuçlanmasının önemine işaret edildi. Kesinleşmiş yargı kararları, gerekçeleri ve eklerindeki belgelerin, uluslararası alanda FETÖ’nün etkisizleştirilmesi ve elebaşının iade sürecini hızlandırabileceği sonucuna varıldı. Bu aşamada Yargıtay’ın, Erzurum’daki FETÖ davasında, gerekçeli kararını açıklamış olması yeni bir etap olarak görülüyor. Yargıtay, darbenin FETÖ tarafından tasarlanıp uygulandığını, ByLock’un örgütün gizli haberleşme kanalı olduğunu tüm yönleri ve gerekçeleri ile somut bir karara bağladı. Devam etmekte olan davaların mühim bölümünün sene sonuna kadar sonuçlanmasının beklendiği, mahkemelerden çıkacak kararların tercümesi üzerinden, FETÖ’cüleri himaye eden ülkeler nezdinde diplomatik ve hukuki zeminde takiplerin sıkılaştırılması planlanıyor.

50 bin 344 şahıs tutuklandı

FETÖ ile yürütülen yoğun mücadele kapsamında kamuda büyük bir temizlik yapıldı. Bu güne kadar kamudan 111 bin 240 şahıs ihraç edilirken, 33 bin 180 şahıs açığa alınarak görevinden uzaklaştırıldı. Hain darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından 168 bin 977 şahıs hakkında hukuki işlem yapıldı. Soruşturmalar çerçevesinde gözaltına alınan 50 bin 344 şahıs tutuklandı. 47 bin 136 şahıs adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Halen 55 bin 495 şahıs ise tutuksuz olarak yargılanıyor. 7 bin 605 şüpheli hakkında ise FETÖ üyeliğinden yakalama kararı bulunuyor.

En mühim gelir kaynağı Türkiye

MGK’daki sunumlarda, FETÖ’nün en mühim gelir kaynağının Türkiye olduğu, esnaf ve işadamlarından sağlanan paraların yurtdışına transfer edildiği, bu musluğun kesildiği vurgulandı. FETÖ okulları için her bir ilde farklı meslek ve iş gruplarından, örgüte mensup isimler tarafından “himmet” tahsil edildiği ve genelde nakit olarak ülke dışına çıkarıldığı tespitine yer verildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Oğlu hakkında ByLock kullandığı iddiasıyla yakalama kararı verilen eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz