Figen Yüksekdağ Mahkemede Hesap Veriyor!

HDP’de bir dönemler milletvekilliği yapan Figen Yüksekdağ mahkeme karşısında hakkında yöneltilen birçok terör suçlamasına cevap vermeye hazırlanıyor. Yüksel hakkında terör örgütü yöneticiliği ve terör propagandası yapmak gibi bir çok suçlama bulunuyor.


Figen Yüksekdağ Mahkemede Hesap Veriyor!

HDP’nin eski Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın “terör örgütü yöneticiliği”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “suç işlemeye tahrik” suçlarından yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda görülen davaya, tutuklu sanık Figen Yüksekdağ ile avukatları katıldı. Bazı HDP’li milletvekilleri de duruşmayı takip etti. Duruşma başlamadan önce müşteki sıralarında oturan HDP’li milletvekilleri ile mahkeme başkanı arasında “usul” münakaşası meydana geldi. İzleyici tarafının müşteki sıralarında oturmasının usule aykırı olduğunu söyleyen mahkeme başkanı, “Siz seyircisiniz, izleyicisiniz, müşteki değilsiniz. İzleyici yeri arka taraftır” şeklinde konuştu. HDP’li milletvekilleri ile Yüksekdağ’ın avukatları, usule karşın yer değiştirmeme ile alakalı direndi. Münakaşanın sonrasında duruşma kaldığı yerden devam etti.

İKİNCİ MÜNAKAŞA MEYDANA GELDI, DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Mahkeme başkanı, Yüksekdağ ile ilgili açılan iki farklı davanın mahkemece görülen dava ile birleştirildiğini anımsattı. İlk önce Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince açılan dava kapsamına göre Yüksekdağ’ın savunmasının alınacağını kaydeden başkan, iddianamenin özetini okudu. Bu esnada Yüksekdağ’ın avukatları söz alarak, gazeteciler, izleyiciler ve yabancı gözlemcilerin salona alınmadığını iddia etti. Salonda gazetecilerin ve izleyicilerin bulunduğuna dikkat çeken mahkeme başkanı, bu vaziyetin söz konusu olmadığını vurguladı. Bir süre süren münakaşanın sonrasında duruşmaya ara verildi. Verilen ara sonrası salona gelen heyet, konu hakkında tarafların beyanlarını aldı. Duruşma savcısı, seyircilerin zaten salona alındığını söyleyerek, bu konuda mütalaa vermesine gerek olmadığını belirtti. Savcı, sadece sarı basın kartı olan gazetecilerin salona alınmasını, yabancı gözlemciler ve gazetecilerin salona alınmamasına karar verilmesini talep etti.

Tarafların beyanlarının alınmasının sonrasında ara kararını açıklayan mahkeme, sarı basın kartı olan Türk vatandaşı gazeteciler ile izleyicilerin salona alınmasına karar verdi. Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş’ın da izleyici olarak duruşmaya alınmasına hükmeden mahkeme, Türk vatandaşı olmayan yabancı ülke vatandaşı temsilci, avukat ve gazetecilerin duruşmaya alınmalarında güvenlik sorunu bulunduğunu değerlendirerek, bu talebin reddine karar verdi.

Yüksekdağ, mahkemenin ara kararının sonrasında Urfa’daki davaya ilişkin savunmasını yaptı. Yargının bağımsız olmadığını savunan Yüksekdağ, ilk gözaltına alındığında savunma yerine mahkeme ve savcılığa verilmek üzere dilekçe hazırladığını, dilekçede yargı kurumlarına güvenmediklerini, verilecek kararın da adil olmayacağını düşündüklerini yazdıklarını belirtti. Davanın üçüncü duruşmasının görüldüğünü kaydeden Yüksekdağ, “İlk duruşmada ifade etmiştim, bir takım gözler gene bizi gözlüyor. Bizim hakkımızda karar verilmiş. Bu mahkemeler alınacak karara kılıf uydurmak için” iddialarında bulundu.

Mahkeme heyeti, saat 14.00’e kadar duruşmaya öğle arası verdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
HDP’li Filiz Kerestecioğlu davası karara bağlandı!

HDP’li Filiz Kerestecioğlu davası karara bağlandı!

Kadıköy'de izinsiz basın açıklaması gerçekleştirdiği için hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 3 sene kadar hapis cezası istemiyle yargılanan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu mahkeme tarafından beraat etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz