Filipinler’de patlayan yanardağ çevresi tahliye ediliyor!

Filipinler’in doğu bölgesinde, 10 gündür lav püskürmesi süren ve yeni patlamaların oluştuğu Mayon Yanardağı’ndan etkilenen 60 bin kişi civardan tahliye edildi.


Filipinler’de patlayan yanardağ çevresi tahliye ediliyor!

Filipinler’in başkenti Manila’nın 325 kilometre güneydoğusunda bulunan Mayon Yanardağı, yerel saatle 06.20’de tekrardan patlama yaparak 3 kilometre yükseğe lav, sıcak gaz ve toz püskürttü

60 BİN KİŞİYE GEÇİCİ BARINAK VERİLDİ

Mayon yerel saatle 10 civarında, yüksek gürültüyle bir patlama daha yaptı. Albay bölgesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada, tehlike bölgesinde tahliye edilen 16 bin 326 aileden oluşan 60 bin kişiye, 30 yerde geçici barınak yaratıldığı kaydedildi. Tahliye edilenlere, tehlikeli bölgeye geri dönmemeleri için uyarı yapıldığı ve önlemler alındığı kaydedildi.

3 KİLOMETRELİK LAV DERESİ

Mayon yanardağının yamaçlarından akan kızgın lavların 3 kilometrelik lav deresi yarattığı ve kraterden 5 kilometre öteye ulaştığı söylendi. Mayon’un son üç senede 5 kez patlama yaptığı söylendi. Filipinler’in civarında 23 aktif yanardağın bulunuyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mayon yanardağı tehlike saçıyor! 85 bin kişi tahliye oldu

Mayon yanardağı tehlike saçıyor! 85 bin kişi tahliye oldu

İlk kez 13 Ocak tarihinde patlayan 2 bin 462 metre yüksekliğindeki Mayon Yanardağı son 24 saat içerisinde 6 kez daha harekete geçti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz