Film Seslendirmesi Nasıl Yapılır?

Seslendirme filmlerin en önemli aşamalarındandır. Anlatılmak istenen olay ve verilmek istenen mesaj görüntünün yanında sesle de desteklenmelidir. Her film türü için farklı seslendirme yöntemleri uygulanır ve ona göre tercihler yapılır.


Film Seslendirmesi Nasıl Yapılır?

Seslendirme İçin Gereken Film seslendirmesi bir stüdyo ortamında yapılır. Bunun için bir mikrofon, seslendirmesi yapılan görüntüyü görebilmek adına bir ekran ve kulaklığa ihtiyaç vardır. Kulakta seslendirilmesi yapılacak filmin çekim anındaki orijinal sesi kulaklığın bir tarafından verilir.

Seslendirme Teknikleri

 -Seslendirme yönetmeni tüm filmi izler, şayet yabancı bir film ise çeviriye gönderir.

 -Türkçe metinler hatasız bir şekilde hazırlanır.

 -Yönetmen metinlerle birlikte filmi yeniden izler ve cast seçimi yapar.

 -Karakterlere uygun sesleri tercih eder.

 -Kayıtlar tamamlandıktan sonra teknik işlemler gerçekleştirilir.

 -Senkron ve miks işlemi uygulanır.

Kulaklık takılır, bu arada filmin orijinal sesi kulaklığın bir tarafından duyulur. Ekrandan film seyredilir ve daha önce çevirisi yapılmış film metninden görüntüye uygun olacak şekilde seslendirmeye başlanır. Örneğin karakter gülüyorsa çeviri metninde yalnızca -güler yazar. Burada seslendirmeyi yapan kişi hem görüntüye uygun olacak şekilde hem de filmin orijinal sesine yakın olacak şekilde bir gülme sesi çıkarır.

Seslendirmesi yapılan film ile bizim kullandığımız Türkçe dili boyutları aynı olmadığı için seslendirme ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazen boyutlar uyuşmayabilir, orijinal filmdeki konuşma Türkçe’ye göre uzun kalabilir bu yüzden seslendirmeyi yapan kişi filmin içeriğini bozmayacak bir takım ekler yapmak durumunda kalabilir, ya da yine aynı şekilde orijinal filmdeki konuşma kısa bizim dilimizdeki cümle uzun olabilir. Bunun içinde cümlenin anlamını bozmadan kelimeler çıkarıp cümleyi kısaltarak seslendirme yapılır. Senkron tutturmak için bu önemlidir.

Nitelikli Bir Seste Aranan Özellikler

Seslendirme yaparken diyaframın sıkışmaması için ayakta durulması gerekir. İşitilebilirlik: Seslendirme yapan kişi mikrofon karşısında konuşurken sesini çok iyi ayarlamalıdır. Ne çok sessiz ne de çok sesli konuşmalıdır. Belirli bir ses seviyesi yakalamalı ve ona göre devam etmelidir. Akıcılık: Seslendirme yapan sanatı metni akıcı bir şekilde okuyabilmelidir. Sesin hızı belirli seviyede ayarlanmalı çok hızlı ya da çok yavaş konuşulmamalıdır. Görüntüye uygun olacak şekilde hız temposu ayarlanmalıdır.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

POĞAÇA MI? POAÇA MI? POÇA MI? NASIL YAZILIR?

POĞAÇA MI? POAÇA MI? POÇA MI? NASIL YAZILIR?

Bu kelime, bir türlü doğru yazılmayan ve telaffuz edilmeyen kelimelerin başındadır. Sıklıkla severek yediğimiz bir şeyin adını bilmemek olmaz değil mi? Her yerde farklı şekil almış bu kelime nereden geliyor, anlamı nedir bir göz atalım dedik.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz