Financial Times gazetesinden Türkiye değerlendirmesi

Financial Times gazetesi, ABD ve Türkiye arasında önceki gün başlayan vize krizini değerlendirdi ve sert ifadelerde bulundu.


Financial Times gazetesinden Türkiye değerlendirmesi

Washington yönetiminin son dönemde yaşanan olaylar ve Türk hükümetinin tutumu ve davranışları sonucunda sabrının tükenmeye başladığını açıklayan Financial Times gazetesi, ABD’nin Türkiye ile ilişkilerini bundan sonraki süreçte çok daha katı, çok daha sert bir şekilde gözden geçirecek olduğunun sinyallerini veren bir yazı kaleme aldı. Yazıda ABD’nin Türkiye için almış olduğu bu yaptırım niteliğindeki kararın vize ile sınırlı kalmayacağı ve bunun devam edeceği öne sürülüyor.

BATI ÜLKELERİ DURUMDAN RAHATSIZ

Sürekli olarak Batı hakkında olumsuz açıklamaların olduğunu ve Erdoğan’ın Batı (Başta ABD) hakkında terör örgütleri ve teröristler konusunda çok sert açıklamalarının Washington yönetimini kızdırdığı, ikili görüşmelerde sürekli olarak bu kızgınlığın Erdoğan’a iletildiği ifade edildi. Başarısız bir dış politika yönettiği iddia edilen hükümet suçlanarak krizin sebebi olarak Türkiye’nin tutumu gösterildi. Bu tutumun devam etmesi halinde ABD’nin Türkiye ile ilişkilerini tamamen durdurabileceği de kaleme alındı.

TÜRKİYE BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYOR

BBC Türkçe’de yayınlanan haberde ise Türkiye’nin AB’den ve Batı’da kendisine ait demirlediği yerden günden güne daha fazla uzaklaşmaya ve daha kötü bir hale geldiğine değinerek, AB ile ilişkilerin iyileştirilmemesi durumunda büyük krizlerin kapıda olduğu ifade edildi. ABD ile yaşanan krizin ardından yakın zamanda hükümeti kurarak göreve başlayacak olan Almanya’da Merkel hükümetinin ilk işinin Türkiye’ye AB’nin kapılarını tamamen kapatmak olacağı ifade ediliyor. AB’nin kapılarının kapanmasının Türkiye için inanılmaz büyük bir kaos ortamı yaratabileceği belirtiliyor.

Yazar: Yusuf Bucak

Yusuf Bucak
1965 Erzurum doğumlu olan Yusuf Bucak gündemi her alanda takip ederek yazıya dökebilen başarılı bir yazardır. Bucak, İstanbul Üniversitesi'nde gördüğü eğitimin ardından genç yaşlarında haber sektörüne girerek yazarlık yapmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir

Rusya devleti PKK ve YPG’yi terörist olarak görmüyor

Rusya devleti PKK ve YPG’yi terörist olarak görmüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından PKK ve YPG ile alakalı olarak yapılan açıklamalar iki ülke ilişkilerine zarar verecek nitelikte.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz