Fiyatlar düşünce üretici limonu piyasadan çekmeye başladı!

Bu yıl 2 lira 30 kuruş civarında alıcı bulan limon şimdilerde 1.50 kuruşa düşünce üretici limonu depolarda saklamayı tercih etti. Limon daha sonra piyasaya tekrar sürülecek.


Fiyatlar düşünce üretici limonu piyasadan çekmeye başladı!

Sezon başında 2 lira 30 kuruşu gören limon fiyatı 1,5 liraya gerileyince üretici limonu daha sonra piyasaya sürmek üzere depolara alıyor.

Türkiye limon imalatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştiren Mersin’in Erdemli ilçesinde 350-400 bin ton aralığında beklenen rekoltenin fakat yüzde 50’si hasat edildi. Hasat edilen limonunda yüzde 25’i ’dinlenme’ ve ’yatak’ biçiminde depolara alındı.

Havanın yağışlı gitmesinin ve beklenenin altında ihracatın limon fayatını etkilediğini söyleyen Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, “Bu sene Erdemli’de limonda 350- 400 bin ton rekolte bekliyoruz. Limonlar bu sene kaliteli ve çok güzel. Sezon başında ortalama 2 TL 20 kuruş, 2 TL 30 kuruştan gitmekteydi. İhracatın azlığı ve hava koşullarının yağmurlu gitmesinden dolayı limonlarımız hasat edilemedi. İhracat var ama istediğimiz seviyede değil” şeklinde konuştu.

“REKOLTENİN YARISI DALINDA HASADI BEKLİYOR”

Limonun ortalama olarak yüzde 50’sinin hasat edildiğini, yüzde 50’sinin ise halen hasadının sürdüğünü aktaran Şahin, “Hasat edilen bu yüzde 50’nin ise yüzde 25’i depolara saklama dediğimiz ’yatak’ ya da ’dinlenme’ biçiminde yapılmıştır. Şuan halen yüzde 50 oranında dalda limon bulunmaktadır, hasat edilmemiş. Limon fiyatı da düştü. Beklediğimiz ihracat olursa fiyatların artacağını bekliyoruz. Ortalama yüzde 50 oranında dalında kesilmemiş limon bulunmaktadır. Çiftçilerimizin beklentisi de limonlarını kesip, hasat edip, bekletme ve dinlenme biçiminde yapıp ileri ki dönemlerde, limonun az olduğu dönemlerde değerlendirmek ve piyasaya sürmek istiyorlar. Bunun içinde limonu kesip yatak yapıyorlar, dinlenme biçiminde değerlendirmek istiyorlar” diyerek konuştu.

“DİNLENEN LİMON DAHA SULU VE AROMASI DAHA GÜZEL OLUYOR”

Yatak ve dinlenme limonun bir müddet bekledikten sonra değerlendirildiğini ifade eden Şahin, “Yatağa alınan limon 3 ay 5 ay sonra limonun az olduğu dönemlerde ve ihracatın olduğu dönemlerde iç piyasaya sürülüyor, ihracat olduğunda da ihracata veriliyor. Piyasada böyle değerlendiriliyor. Dinlenmeye alınan limonlarımız 3-5 ay bekletildikten sonra aroması ve kalitesi bozulmamaktadır. Dinlendikten sonra daha sulu ve güzel bir biçimde kendine gelmektedir. İç piyasa da ve ihracatta daha güzel satılmaktadır” dedi.

Ahmet Duman isimli üreticide, “Limonumuz sezon başında 2 TL idi. Şuanda 2 TL’nin altına düşünce limonumuzu depolamaya aldık. İleri bir tarihte fiyatlar artarsa daha iyi bir kazanç elde etmeyi düşünüyoruz” diyerek konuştu.

Zöhre Gürsoy da, “Fiyatlar düşünce yatak yapıyoruz. İleri tarihlerde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Güzel bir sezon olmasını diliyoruz. Yatak limon değerlenmiş olur bizde faydalanırız” şeklinde konuştu.

Limonun kilo maliyetiyle alakalı bilgi veren Erdemli Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisi Aydın Çiftçi ise “İlçemizde yetiştirilen limonun 75-80 kuruş maliyeti olmaktadır. Şuan ki piyasa değeri 1,5 TL’dir. Çiftçilerimiz ileride para eder mi diyerek limonu yatağa almaktadır. Çiftçilerimiz limonu ileride daha iyi bir fiyata satmak için beklenti içinde” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz