Fransa’da arabanın içinde cep telefonu kullanan yandı!

Fransa mahkemeleri, sürücülerin cep telefonu ile konuşmaları için trafikte arabalarını kenara çekip motoru kapatmalarının yeterli olmadığına karar verdi.


Fransa’da arabanın içinde cep telefonu kullanan yandı!

Fransız üst mahkeme, şoförlerin araç içinde cep telefonu kullanabilmeleri için aracı kenara çekip motoru durdurmalarının yeterli olmadığına, aracın trafiğe açık alan dışında ve bir park yerinde olması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Şoförlerin araç içinde cep telefonu kullanmalarının yasak oluşu ve bu yasağın sınırları hakkında bir müracaatı değerlendiren Fransız üst mahkeme, konuyla alakalı kararını verdi.

Sputnik’de yer verilen habere göre, Fransız yasalarına göre yasak olan şoförlerin araç içinde cep telefonunu kullanmaları, aracın çalışmadığı vaziyetlerde da geçerli.

Üst mahkeme, şoförlerin seyir halinde yahut aracını kenara çekip telefon etmesinin kanunen yasak olduğunu hatırlatarak, araç motorunun kapalı olduğu vaziyetlerde bile trafiğe açık bir alanda olmaması gerektiğini kaydetti. Buna göre şoförler, 135 euro para ve toplam 12 olan şoför belgesinden 3 puanın silinmesi cezası almamak için araçlarını daha önce sınırları tespit edilmiş bir araç parkına koyduktan sonra cep telefonu kullanabilecek.

Mahkeme, bu kararla otoyollarda acil şerit yahut yol kenarında durarak telefonla konuşmanın yasak olduğunu hatırlatırken, yalnızca kaza yahut arıza vaziyetlerinde şoför tarafından cep telefonunun kullanılabileceğine hükmetti.

Fransız kanunlarına göre araç şoförlerinin seyir halinde telefon kullanmaları yasak. İlgili kanun, şoförün telefonda konuşmasının değil elinde tutmasının yasak olduğunun altını çiziyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz