Fransa’da başörtülü yarışmacıya skandal, İslamofobik saldırı!

Fransa’da düzenlenen bir ses yarışmasına katılan ve jürinin büyük takdirini toplayan Mennel Ibtissem, Filistin’i savunduğu ve başörtüsü taktığı için gazeteciler tarafından gördüğü baskı sebebiyle yarışmadan çekildi.


Fransa’da başörtülü yarışmacıya skandal, İslamofobik saldırı!

Fransız televizyon kanalı TF1’de yayınlanan ‘The Voice’ isimli yarışmaya katılarak meşhur şarkıcı Leonard Cohen’in ‘Hallelujah’ adlı şarkısını İngilizce ve Arapça seslendiren Mennel Ibtissem, sosyal medyadan başlatılan linç kampanyası sonrası yarışmadan ayrılma kararı aldı.

Kararını Facebook sayfasından duyuran 22 yaşındaki şarkıcı, son günlerde meydana gelen gergin ortamdan çok etkilendiğini söyledi. Ibtissem, kendisine “bu zor günlerinde” destek olan herkese teşekkür ederken mücadeleyi sürdüreceği mesajını verdi.

Yarışmanın yapımını üstlenen ITV Studios France adlı firma, “Ibtissem’in kararına saygı duyuyoruz” değerlendirmesini yaptı. TF1’den yapılan açıklamada ise istifa “sorumluluk duygusuyla alınmış bir karar” ifadeleriyle değerlendirilirken, Ibtissem’e sanat yaşamında başarılar dilendi.

Ibtissem, geçtiğimiz cumartesi günü yayınlanan yarışmanın sonrasında başörtülü olduğu ve daha önce ‘Gülümse Filistin’ isimli şarkıyı seslendirerek Filistin halkına desteğini ifade ettiği için sosyal medya ve basında çok sayıda eleştiri ve ırkçı saldırının hedefi haline gelmişti.

Sosyal medya kullanıcıları, Twitter ve Facebook üstünden, Fransa’da başörtülü bir kadının şarkı yarışmasına katılamayacağını iddia ederek, televizyon yönetimini protesto etmiş, bazı televizyon programlarında da Ibtissem’in şarkının bir bölümünü Arapça sözlerle söylemesine tepki gösterilmişti.

Irkçı ve İslamofobik mesajlarla saldırıya uğrayan Ibtissem’in, sosyal medyada, 2016 Nice saldırısı ardından devlet ve hükümetin rolünü sorgulayan paylaşımları da eleştiri konusu olmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz