Fransa’dan AB için sert Katalonya uyarısı geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katalonya’da yaşanan referandum krizi ile alakalı olarak konuşarak AB’ye sert uyarılarda bulundu.


Fransa’dan AB için sert Katalonya uyarısı geldi

Avrupa Birliği’nin yeni yöneticisi gibi görülen ve dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, henüz 39 yaşında olmasına rağmen dünyanın en başarılı yöneticilerinden birisi olarak tarihe adını yazdırdı. Avrupa’nın emperyalist en büyük gücü konumunda bulunan Fransa’nın yönetiminde birinci isim olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kitap Fuarı açılışında yaptığı konuşmasında Fransa’nın ve Avrupa Birliği’nin Katalonya ile İspanya arasında yaşanan gerilime hiçbir şekilde arabuluculuk etmemesi uyarısında bulundu.

İÇ MESELE OLARAK GÖRÜYOR

İspanya Hükümeti ile Katalonya Hükümeti arasında sorunun kendilerince çözülmesi gerektiğini ve Avrupa Birliği’nin buna müdahale etmesinin uygun olmadığını açıklayan Macron, Avrupa’nın bağımsız devletlerden oluştuğunu ve İspanyol hükümetine destek verdiğini açıkladı. Macron, bu tür meselelerin iç meseleler olduğunu belirtiyor. Ancak Avrupa Katalonya’da yaşanan olaylarda aşırı şiddet uygulandığını savunuyor. Bu durum Maron ile Avrupa arasına kara kedi girdi söylentilerinin çıkmasına sebep olsa da kısa süre içerisinde bir krize dönüşmeden çözüleceği tahmin ediliyor.

BUGÜN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

​AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ise yaptığı açıklamasında İspanya’da bağımsızlık istemediklerini ve Katalonya’yı desteklemeyecek olduklarını ifade ederek, İspanyol hükümetinin arkasında olduklarının mesajını net net bir şekilde vermişti. ​AB Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından yapılan açıklamaların hemen ardından Macron tarafından açıklama yapılması bir uyarı mesajı olarak yorumlanırken, AB’nin yeni liderinin Macron olduğunun da kanıtı olarak gösterildi. Katalonya bölgesinde ortalama 480 bin insan yaşarken, bu insanların ülkede üretim açısından önemli fabrikalar ve dev merkezlerin sahibi olunan bir bölgede bulundukları biliniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
PSG kendi sahasında Dijon’u 8-0 yendi!

PSG kendi sahasında Dijon’u 8-0 yendi!

Fransa Liginin 21. haftasında PSG kendi evinde Dijon'u ağırladı. Ev sahibi ekip dünya yıldızı Neymar'ın liderliğinde rakibine gol yağdırdı ve 8-0'lık skorla karşılaşmayı kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz