Free Shop ürünlerine KDV düzenlemesi geldi

Başbakanlığa sunulan KDV değişiklik paketine göre, bundan sonra free shop’a satılan yerli ürün ihracat olarak değerlendirilecek.


Free Shop ürünlerine KDV düzenlemesi geldi

Maliye Bakanlığı’nın Başbakanlığa sevk ettiği KDV reform paketinde, free shop olarak bilinen gümrüksüz satış mağazalarına yönelik vergi düzenlemesi de yer aldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’yla beraber hazırlanan düzenleme ile free shop’lara doğrudan satılan yerli ürünler artık “ihracat” kabul edilecek. Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre ürününü free shop’a satan yerli üreticiye KDV ve ÖTV kolaylığı sağlanacak.

ÜRÜNLER VERGİSİZ SATIN ALINACAK

Free shop’lara satılan yerli ürünlerin dezavantajının ortadan kaldırılacağını söyleyen bakanlık yetkilileri, “Bütün dünyada bir yolcunun seyahati boyunca kişisel ihtiyaçlarını gidermek için tüketeceği ürünlerden vergi alınmıyor. Yalnızca malın bedelini ödüyorsunuz, ürünler üstünde KDV, ÖTV ve gümrük vergisi yok. Örneğin İngiliz çayı, yolcu beraberindeki kişisel haklar kapsamında, vergisiz olarak satılıyor. Fakat Çaykur çay satmak isterse ülkemiz üstünden gittiği için ‘ihracat’ kabul edilmiyor. Bu sebeple vergi muafiyeti uygulanmıyor. Ödenen bu vergiler doğal olarak ürünün satış fiyatına yansıyor ve yerli ürün ithal ürüne göre pahalı oluyor” şeklinde konuştu. Yetkililer, şunları belirtti:

“Yunanistan’a ihraç etmekle free shop’a göndermek arasında fark yok. Free shop’a ürün satan yerli üretici, yurtdışında herhangi bir ülkeye mal göndermiş gibi KDV ve ÖTV ile alakalı ihracat istisnasından yararlanacak. Ürünler free shop’un rafına geldiğinde tüketici vergisiz satın alacak.”

1 MİLYAR EURO’LUK PAZAR

Türkiye’deki gümrüksüz satış mağazalarının senelik 1 milyar Euro’luk satış yaptığını söyleyen yetkililer, “Hava limanlarında genelde free shop olarak içki, sigara satılan yerleri biliyoruz ama onun dışında yerli markalarımızın da mağazaları var” şeklinde konuştu.

ÖNCE YURTDIŞINA, ORADAN GÜMRÜKSÜZ SATIŞ MAĞAZASINA

Yetkililerin verdiği bilgiye göre mevcut vaziyetteki işleyiş şu şekilde:

“Free shop’a mal satmak isteyenler vergi avantajından faydalanmak için malı önce örneğin Yunanistan’a ihraç ediyor, Yunanistan’dan da Türkiye’deki havaalanlarına geliyor. Free shop’larda satılan yerli ürünler daha tercih edilebilir olsun diyerek bir taktik geliştirdik. Vergiden dolayı Türk malı ürünler pek rahat giremiyor. Bir manada yerli malını cezalandırmış oluyoruz. Düzenleme bunu ortadan kaldıracak. Free shop’larda satılan yerli ürün ithal ürünle aşağı yukarı aynı hale gelecek. Türkiye’de üretilen şaraplar, oyuncaklar, çaylar, çikolatalar free shop’ların raflarında rahatça yer alabilecek.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz