Galatasaray Adası, Çöplük Oldu! Vatandaş Kaldırılmasını İstiyor

Boğaziçi’nde kaderine bırakılan Galatasaray Adası, tam anlamıyla bir “çöp ada”ya dönüşmüş vaziyette. Adayı bu şekilde gören insanlar, çirkin görüntünün ortadan kaldırılmasını istiyor.


Galatasaray Adası, Çöplük Oldu! Vatandaş Kaldırılmasını İstiyor

İstanbul Boğaziçi’nde Kuruçeşme sahilinin 165 metre açığında bulunan Galatasaray Spor Kulübü’nün 1957 senesinden beri tapulu malı olan adanın son hali görenleri üzüyor. Sportif ve sosyal fonksiyonları bulunan Galatasaray Adası’nda inşa edilen eklentiler kaçak olduğu gerekçesiyle 28 Mayıs 2017’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkılmıştı. O tarihten bu yana atıl durumda bulunan adayla alakalı süreç belirsizliğini koruyor.

8 AYDIR ÇÖPLÜK GİBİ DURUYOR

Ancak Boğaz’ın orta yerindeki Galatasaray Adası, yıkımın gerçekleştiği günden bu yana, ortalama 8 aydır, tam bir çöplük gibi öylece duruyor. Ada’nın yıkıntılar içindeki halini gören vatandaşlar, her gün yüzlerce turistin de önünden geçtiği Boğaziçi’nin incisi Galatasaray Adası’nın bu terkedilmişliği haketmediğini dile getirip isyan ediyorlar.

ACİL ÇÖZÜM İÇİN ÇAĞRI

Suada ismiyle 2006 senesinden itibaren ada üstünde hizmet veren işletmenin sahibi Mehmet Koçarslan ile Galatasaray Spor Kulübü arasında kira ve tahliye sürecine ilişkin doğan anlaşmazlıklar sebebiyle açılan davalar devam ediyor.

Galatasaray Spor Kulübü’nün Başkanı Mustafa Cengiz, geçtiğimiz ocak ayındaki olağanüstü kongrede “Galatasaray Adası’nı satmayacağız, sattırmayacağız” açıklamasında bulunurken, yargıya taşınan problemlerin ortadan kalkmasını sonrasında adanın tekrardan sosyal tesis olarak kiraya verilmesi bekleniyor. Fakat vatandaşlar, Suada’daki bu çirkinliğin bir an önce ortadan kaldırılması için ne gerekiyorsa yapılmasını dile getirip konuyla alakalı bütün alakalı makamları göreve çağırıyorlar.

MAYIS 2017’DE YIKILDI

1872’de Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a hediye edilen ada, bir dönem Sarkis Bey Adacığı olarak anıldı. Ada 1957’de Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sadık Giz tarafından kulüp ismine 150 bin TL karşılığında satın alındı. 1992 seneleri arasında kürek dalında öğrenci yetiştiren bir okul gibi hizmet veren ada, 2006’da Mehmet Koçarslan’a kiralandı. İşletmeci, adanın üstündeki tesislere “Suada” ismini verdi. Galatasaray Adası’ndaki imara aykırı olduğu söylenen yapılar, 28 Mayıs 2017 sabahı yıkıldı. Fakat aradan bir seneye yakın bir müddet geçmesine karşın süren davalar sebebiyle Galatasaray Adası atıl durumda duruyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz