Gelişen Venezuela ve Türkiye ilişkileri hakkında açıklama

Geçtiğimiz günlerde Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile temaslarda bulunan Erdoğan’ın görüşmesi ile alakalı Ak Parti Milletvekili Kerem Ali Sürekli’den açıklama geldi.


Gelişen Venezuela ve Türkiye ilişkileri hakkında açıklama

Türkiye’ye geçtiğimiz günlerde gelen Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Erdoğan ve diğer siyasi yetkililer ile görüşmüştü. TBMM Türkiye-Venezüella Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’nin bugün yaptığı açıklamasında ise ABD ile vize krizi yaşanmasında bu durumun etkisinin olup olmadığı ile ilgili soruya bu durumun Türkiye ve ABD ilişkilerini etkilemesinin mümkün olmadığı ve Maduro tarafından yapılan ziyaretin tamamen ekonomik amaçlı olduğunu açıkladı. Yapılan görüşmelerin ABD ile bir alakasının olmadığı özelikle belirtildi.

TÜRKİYE VE VENEZUELA İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR

Türkiye ve Venezuela arasında ilişkilerin ekonomik olarak daha iyi olması konusunda mutabık kalan iki lider, birlikte uzun saatler geçirmiş ve ekonomik olarak her yıl ülkeleri birlikte ziyaret ederek ticaret hacminin daha fazla genişlemesi, daha iyi siyasi ve ekonomik ilişkiler konusunda anlaşmalar yaptıklarını açıklamıştı. İki ülke arasında her geçen gün gelişen ilişkilerin ABD yönetimini rahatsız ettiğine dair söylentiler çıksa da bu konuyla ilgili ABD ve Türkiye’den doğrular nitelikte bir açıklama yok. Türk hükümeti tarafından yapılan açıklamalar ise bunların tamamen söylenti olduğundan yana.

LATİN AMERİKA AÇIKLAMASI

Kerem Ali Sürekli, Venezuela ile bu dönemde ilişkilerin daha iyi olmasının arkasında yatan bir diğer sebebin ise Latin Amerika’nın bir sonucu açıklamasında bulundu. Enflasyon rakamlarının %800 oranlarını aştığı ve halkın ABD desteği ile hükümeti düşürmek için her gün sokaklara indiği Venezuela’da Maduro’nun bir dolmuş şoförü olduğu ve ülke yönetebilecek bir kapasitede insan olmadığı halk tarafından sürekli olarak belirtiliyor. ABD ise ülkeye askeri operasyonlar yapabilecek olduğunu ve Trump yönetiminin her türlü kararı masada tek tek değerlendirdiğini belirtiyor. Venezuela petrol rezervleri açısından dünyanın en değerli ülkesi olarak biliniyor ve tanınıyor.

Yazar: İbrahim Değirmen

İbrahim Değirmen
Yurt dışında yaşayan İbrahim Değirmen yapmış olduğu siyasi haberler ile haber sektöründe adını sıkça duyurmuş bir isimdir. Değirmen, yazarlık yeteneğini siyaset alanı haricinde birçok alanda da sergileyerek başarılı haberlere imza atmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Konsolosluğa giden vatandaşlar geri döndü

Konsolosluğa giden vatandaşlar geri döndü

ABD Konsolosluğu için bugün randevu alan vatandaşlar konsolosluğa gittiklerinde içeriye alınmadılar ve ellerine bir açıklama metni tutuşturuldu.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz