Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film

Film tutkunları için hazırlamış olduğumuz yazımızda sizleri biraz nostaljiye götürmek istedik. İşte dünya çapında sesini duyurmayı başarmış en iyi 10 film.


Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film

1) The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) – 1994

Bir banka çalışanı iken karısını öldürme suçlaması ile ceza evine giren başrol karakterimizin ceza evi içerisindeki dramatik yıllarını ve bu dram içerisinde umudunu kaybetmeyerek ceza evinden kaçışını ele alır.

2) The Godfather (Baba) – 1972

Mario Puzo’nun aynı isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanan filmin başrollerini Marlon Brando ve Al Pacino paylaşmaktadır. 1945-1955 yılları arasında bir İtalyan mafya ailesinin hikayesini anlatır.

3) The Godfather: Part II (Baba 2) – 1974

6 Oscar ödülü alan ve ilkinden iki sene sonra çekilen film ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza altına alınmış.

4) Inception (Başlangıç) – 2010

Bilim Kurgu türündeki Amerikan yapımı film Christopher Nolan tarafından yazılmış ve yönetlmiştir. Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard ve Ellen Page’nin rol aldığı film yayınlandıktan kısa bir süre sonra 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösterildi.

5) The Good, the Bad and the Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin) – 1966

1966 yapımı filmin yönetmenliğini Sergio Leone yaptı. Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach filmin başrol oyuncularıdır. Film IMDb’nin “Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 250 Filmi” sıralamasında 9. sırada yer alır.

6) Pulp Fiction (Ucuz Roman) – 1994

Quentin Tarantino tarafından yönetilen film IMDb “Tüm Zamanların En İyi Filmleri” sıralamasında 7. sıradadır.

7) Schindler’s List (Schindler’in Listesi) – 1993

Steven Spielberg’in yönetmenliğini yapıldığı 1993 yapımı film 2. Dünya Savaşı sırasında filmin ana karakteri Oscar Schindler’ in binlerce Polonya’lı Yahudiyi Nazi soykırımından kurtarmasını konu eden film Amerikan Film Enstitüsü’ ne ait en güncel listede 9. sırayı alır.

8) 12 Angry Men (12 Kızgın Adam) – 1957

Sidney Lumet tarafından yönetilen film, Reginald Rose’un aynı isimli filminden uyarlanarak beyaz perdeye yansıtıldı. “BAFTA En İyi Yabancı Erkek Oyuncu” başta olmak üzere 6 adet ödül almıştır.

9) One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) – 1975

IMDb’de 8,7 puan almaşı başaran filmin yönetmenliğini Milos Forman yaptı. “En İyi Film” ve “En İyi Erkek Oyuncu” Oscarları başta olmak üzere birçok ödül alan A.B.D. yapımı dram filmidir.

10) Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları – İmparatorun Dönüşü) – 1980

IMDb’de 8,8 puan alan Bilim Kurgu filmidir. 1983 yılında gösterime giren film “People’s Choice Favori Film Ödülü” başta olmak üzere 7 adet ödül almıştır.

İlginizi Çekebilir
“Kızlarım İçin” dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı!

“Kızlarım İçin” dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı!

Yaşar'ın mahalledekileri tehdit etmesinin sonrasında Kızlarım İçin yeni bölüm fragmanı heyecanla beklenmeye başlanmıştı. İçinde bulundukları zor vaziyet sebebiyle Sumru'nun atmaması gereken bir adım atması ise Yaşar'ı öfkeden çılgına çevirmişti. Peki, bu hafta ekranda olacak Kızlarım İçin 7. bölümde neler meydana gelecek?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz