Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi’den vize krizi açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, ABD ve Türkiye arasında meydana gelen krizin kısa vadede çözüleceğini düşündüğünü söyledi.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi’den vize krizi açıklaması

Geçtiğimiz gün FETÖ’CÜ casusun tutuklanmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında patlak veren vize krizi sonrasında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, krizin geçici olacağını tahmin ettiklerini ifaden bir açıklama yaptı. Vize krizinin iki ülkenin diyalog ile çözeceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, işadamlarının ve vatandaşların panik yapmamaları için uyarıda bulundu.Türkiye’nin bu tür krizlere karşı dayanıklı olduğunu aktaran Tüfenkçi, hükümet olarak gerekli adımların atıldığını dile getirerek panik yapılmaması gerektiğini dünyanın küçüldüğünü söyledi.

VİZE KRİZİNDEN DOLAYI PANİKLEMEYE GEREK YOK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ekonomik olarak ihracat ve ithalatın elektronik ortamlardan hız kesmeden devam ettiğini açıklayarak gümrük kapılarında geri döndürülen Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmadığını açıkladı. Ayrıca Tüfenkçi Kuzey Irak’ta gümrük kapılarının kapanmasıyla ilgili olarak da yaşanan terör krizinden dolayı önlem aldıklarını ve yaşanan sürecin orada devam ettiğini aktararak hükümetin aldığı yetkiyle karar verileceğini belirtti.

RUSYA’YA YAPILAN İHRACATTA SIKINTI YOK

Türkiye’nin en büyük ihracatı yaptığı ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alan Rusya’nın tarım ürünleri ihracatında birkaç engel olduğu hakkında dile getirilen soruya ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya’ya girecek ürünlerde konsolosluk ve ticari ateşe onayı arandığını bundan başka bir sorun olmadığını açıkladı. Ayrıca Tüfenkçi, konsolosluk ve ticari ateşe onayını Rusya’nın her ülkeye karşı uyguladıklarını belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
ABD vize krizinin bitmesiyle başvuruları almaya başladı!

ABD vize krizinin bitmesiyle başvuruları almaya başladı!

Vize krizinin son bulmasının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, ek vize randevularının açıldığını açıkladı. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğunda da başvuruları almaya başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz