AK Parti MYK yerel anket sonuçlarını incelemek için toplandı

AKP yerel anket sonuçlarını incelemek için üst yürütme organını bir araya topladı. İşte, AK Parti MYK toplantısından detaylar…

AK Parti MYK yerel anket sonuçlarını incelemek için toplandı

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim sonuçlarını incelemek üzere partisinin üst yönetim kurulunu topladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Nisan'da AK Parti genel merkezinde Merkezi Yürütme Konseyi (MYK) üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya başkanlık etti. Partinin üst yürütme organı olan 27 üyeli MYK, Erdoğan'ın en önemli yardımcılarından Efkan Ala ve Mustafa Elitaş'tan oluşuyor. .

AKP yüzde 35,5 oy alarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) iki puan gerisinde kaldı. İktidar partisi 2002'den bu yana ilk kez seçimlerde birinci parti olamadı. AKP'nin belediye sayısı da 2019 yerel seçimlerine göre azaldı.

Toplantıda MYK üyeleri, başta İstanbul, Ankara ve ilçeler olmak üzere AKP'nin kaybettiği ilçelerdeki anket sonuçlarına ilişkin sunumlar yaptı. Kaybın nedenlerini de masaya yatırdılar.

Erdoğan, 1 Nisan başında sandıkların ardından yaptığı ilk açıklamada, yerel seçim sonuçlarının AKP'nin bir gerileme yaşadığını gösterdiğini vurguladı. “Elbette bu düşüşün nedenlerini analiz edeceğiz. Kaybettiğimiz ilçelerde bunun nedenlerini öğrenip gerekli tedbirleri alacağız" dedi Erdoğan.

Önümüzdeki 4 yıl içinde seçim yapılmayacağını hatırlatan Erdoğan, AKP'nin hatalarını düzeltmesinin yeterli olduğunu belirtti.

AK Parti MYK yerel anket sonuçlarını incelemek için toplandı