Antalya Diplomasi Forumu'nda Ukrayna ve Gazze krizi tartışılıyor

3. Antalya Diplomasi Forumu, 20'den fazla devlet ve hükümet başkanını bir araya getiriyor.

Antalya Diplomasi Forumu'nda Ukrayna ve Gazze krizi tartışılıyor

3. Antalya Diplomasi Forumu, 20'den fazla devlet ve hükümet başkanını bir araya getiriyor.

Cuma gününden itibaren Türkiye, gündemdeki konular arasında Rusya-Ukrayna çatışması, Gazze krizi ve iklim değişikliğinin yer aldığı küresel diplomasi konulu üç günlük bir foruma ev sahipliği yapıyor.

Üçüncüsünü düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF), dünyanın karşı karşıya olduğu zorlukların nasıl çözülebileceğini tartışmak üzere 20'den fazla devlet ve hükümet başkanının yanı sıra 90 bakan ve diğer önde gelen isimleri bir araya getirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde düzenlenen forum, Türkiye'nin diplomasideki bölgesel ve küresel rolünü tanıtmanın yanı sıra katılımcılar arasında diyalog ve iş birliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Foruma Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da katılacak ve Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile görüşecek. İki taraf, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in defalarca ertelenen Türkiye ziyaretine hazırlanıyor.

Lavrov ve Fidan'ın, Rusya'nın 2022'de Batı yaptırımlarını ve diplomatik gerilimi tetikleyen bir askeri operasyon başlattığı Ukrayna'daki durumu görüşmesi bekleniyor.

NATO üyesi olan Türkiye, her ikisiyle de iyi ilişkilerini sürdürürken, Moskova ve Kiev arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı. Türkiye, 2022 yılında Ukrayna tahıllarının Karadeniz üzerinden ihracatını kolaylaştırmak için Birleşmiş Milletler ile bir anlaşma yapmıştı ancak daha sonra anlaşmadan vazgeçildi.

Forumda ayrıca İsrail işgal güçlerinin Ekim 2023'ten bu yana 30.000'den fazla Filistinliyi öldürdüğü ve yaklaşık 2 milyon insanı yerinden ettiği Gazze'de devam eden çatışma da ele alınacak.

Gazze meselesi, yayılma ve bölgenin ve dünyanın istikrarını etkileme potansiyeli taşıması nedeniyle forumun gündeminin üst sıralarında yer alacak.

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İKÖ) oluşturduğu Gazze Temas Grubu üyelerinin bir araya gelerek Gazze'deki şiddetin sona erdirilmesi ve kalıcı barışın sağlanması için harekete geçeceği bir yan etkinlik düzenlenecek.

Forumun bu yılki teması, çok sayıda kriz ve belirsizlikle işaretlenmiş mevcut küresel manzarayı yansıtan "Kargaşa Zamanlarında Diplomasiyi Geliştirmek" olarak belirlendi.

Forumda iklim değişikliği, terörizm, gıda güvenliği, yapay zeka ve uzay diplomasisi gibi çeşitli konuları kapsayan 50 oturum yer alacak.

2021 yılında başlayan forum, Şubat 2023'te Türkiye'nin güneydoğusunu vuran ve 53.000'den fazla kişinin ölümüne neden olan ve ülkenin modern tarihindeki en büyük felaketi olan çifte deprem nedeniyle geçen yıl ertelenmişti.

Antalya Diplomasi Forumu'nda Ukrayna ve Gazze krizi tartışılıyor