Asansör faciasında dava sonucu belli oldu!

Asansör faciasında dava sonucu belli oldu!

Aydın'da KYK yurdundaki asansör faciasıyla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, olayda hayatını kaybeden öğrenci Zeren Ertaş'ın ailesi ve kamuoyu tarafından beklenen cezalar belirlendi. İddianameye göre, asansör firmasının sahibi Mustafa Büyükyapıcı ve 3 mühendis için 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istenirken, tutuksuz sanık elektrik mühendisi için de 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Olayın detaylarına göre, asansörde meydana gelen kazada 16 kişilik asansöre 16 kişi bindiği ve asansörün aşağıya doğru kaymaya başlaması sonucunda öğrenci Zeren Ertaş'ın sıkışarak hayatını kaybettiği belirtildi. İddianamede, asansör bakım firması yetkilisi Mustafa Büyükyapıcı'nın asansörün fren sistemini önceden devre dışı bırakması nedeniyle kazanın meydana geldiği vurgulanarak, bu eylemin asli kusur olarak değerlendirildiği ifade edildi.

Tutuklu sanıkların, "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenirken, tutuksuz sanık elektrik mühendisi için de aynı suçtan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi''. İddianame, bilirkişi raporu, fotoğraf ve video kayıtları gibi delilleri içererek mahkemeye sunuldu. Asansör bakım firmasının asli kusurlu olduğu belirtilerek, olayın UCM sisteminin önceden devre dışı bırakılmasıyla gerçekleştiği vurgulandı.

Asansör faciasında dava sonucu belli oldu!