Çanakkale Zaferi'nin 109. yılı coşkuyla kutlanacak

18 Mart Çanakkale Zaferi: Birinci Dünya Savaşı zaferinin 109. yılını şanla, şerefle, tarihle anılacak.

Çanakkale Zaferi'nin 109. yılı coşkuyla kutlanacak

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü nedeniyle tarihi Gelibolu Yarımadası'nda 18 Mart'ta düzenlenecek törenlerin teması "Şan, Şeref, Tarihimiz, Çanakkale'miz" olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı tarafından ülke çapında düzenlenen tören ve kutlamaların uyumlaştırılması amacıyla tematik bir yaklaşımın benimsendiğini duyurdu.

Bakanlık, savunma sanayisindeki gelişmelerin yanı sıra, Çanakkale'ye damgasını vuran ve cumhuriyetin önünü açan muzaffer birlik, beraberlik ve mücadele ruhunun milletimizin yılmaz dayanıklılığını yansıttığını vurguladı.

Bakanlık yetkilileri, "Milletimizin Çanakkale Zaferi'nde gösterdiği kahramanlık, cesaret, dayanışma, fedakarlık ve azmin, o dönemde olduğu gibi bugün de zor günlerimizde yankı bulduğu ortadadır." ifadelerini kullandı.

Bakanlık, 2024 yılının şan, şeref ve tarihinin bize ait olduğunu, Çanakkale'nin geçmişimizin, bugünümüzün ve geleceğimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak, ilerlememizin mimarı aziz milletimize şükranlarını sunuyor.

Çanakkale Savaşları Tarihi Yer Müdürlüğü tarafından düzenlenen 18 Mart Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü, ilgili bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle 18 Mart'ta anılacak.

Açıklamada, Çanakkale Zaferi'ni güvence altına alan askerlerin sahip olduğu hafızanın, inancın, cesaretin ve kararlılığın korunması ve aktarılması için kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının koordinasyonunun büyük önem taşıdığı vurgulandı. 

Törenlere ilişkin detaylı bilgi ve belgelere, tasarım ve görsel unsurlara "www.18martetkinlikleri.com" adresinden yüksek çözünürlüklü olarak ulaşılabileceği belirtildi. Hafta etkinlikleri kapsamında televizyon kanallarında "Şan, Şeref, Tarih Bizim, Çanakkale’miz" başlıklı bir dakikalık kamu spotu yayınlanacak.

Çanakkale Zaferi'nin 109. yılı coşkuyla kutlanacak