Emine Erdoğan’dan Antalya Diplomasi Forumu’nda ‘barış’ mesajı

Emine Erdoğan, sürdürülebilir barışın sağlanmasında kadınların kilit rolünün altını çizdi.

Emine Erdoğan’dan Antalya Diplomasi Forumu’nda ‘barış’ mesajı

Emine Erdoğan, kadınların dışlanması durumunda dünya çapında barış süreçlerinin başarıya ulaşmasının mümkün olmayacağını söyledi

Türk First Lady Emine Erdoğan Cumartesi günü yaptığı konuşmada, dünya çapında kalıcı ve sürdürülebilir barışın sağlanmasında kadınların rolünün önemini vurguladı.

KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BARIŞIN SAĞLANMASINDA KADINLARIN ROLÜ UNUTULMAMALIDIR

Antalya Diplomasi Forumu Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu'nda lider eşlerine ve katılımcılara seslenen Erdoğan, şunları söyledi: 

"Kalıcı ve sürdürülebilir barışın, kimsenin geride bırakılmadığı bir süreçten doğduğunu unutmamalıyız."

"Toplumun temel ve dönüştürücü bir parçası olan kadınlar sürece dahil edilmediği sürece barış sürecinin başarısı beklenemez."

"Büyük bedeller ödeyerek elde edilen, zorluklarla elde edilen uluslararası hukuk ve adalet sistemini salt yazılı bir açıklamaya indirgemeye çalışanların karşısında asla boyun eğmeyeceğiz." 

Emine Erdoğan, Dünya uluslarının şu anda hiçbir ülkenin tek başına baş edemeyeceği büyüklükte krizlerle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

"Bizi insanlık olarak bir arada tutan değerlerin ve kurumların temelleri, yakın tarihte hiçbir zaman bu kadar derinden sarsılmamıştır." dedi.

Erdoğan, Gazze'de devam eden savaşa atıfta bulunarak, "Bu toplantıyı barışçıl bir ortamda değil, ne yazık ki savaşın karanlık gölgesi altında gerçekleştiriyoruz." diye konuştu. Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Kutuplaşmanın ve ırkçılığın arttığı, hoşgörüsüzlük ve açgözlülüğün nefreti körüklediği bir dönemde barış ve düzeni sağlamak giderek zorlaşıyor."

Emine Erdoğan’dan Antalya Diplomasi Forumu’nda ‘barış’ mesajı