Firari inek ortalığı karıştırdı!

Gürcistan'ın Kırnati köyünde firar etmiş bir ineğin sahibini bulma çabaları köy sakinlerini seferber etti.

Firari inek ortalığı karıştırdı!

Gürcistan'ın Kırnati köyü, son günlerde sıra dışı bir olaya ev sahipliği yapıyor. Türkiye-Gürcistan sınırını aşarak Kırnati'ye ulaştığı tahmin edilen bir inek, köy halkını seferber etmiş durumda. Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Muratlı köyünden gelmiş olabileceği düşünülen ineğin sahibini bulmak için Gürcü köylüler bir aydır çaba gösteriyor. İki köy, tarih boyunca aynı kültüre sahip olmalarına rağmen, 1921'deki Moskova ve Kars antlaşmaları sonucunda ayrılmış. Çoruh Nehri, bu iki köyü birbirinden ayıran sınırı oluşturmuş durumda. Sınırın yakın olması ve baraj sularının kontrolsüz bir şekilde değişmesi, zaman zaman hayvanların karşı köye geçmesine neden oluyor.

Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'a bağlı Khelvachauri ilçesine bağlı Kırnati köyü sakinleri, Türkiye'nin Muratlı köyünden sınırı geçtiğini düşündükleri bir ineği ağırlıyor. Köylüler, bir aydır nöbetleşe olarak ineğe bakım yapıp, ahırlarında misafir ediyorlar. İneğin sahibini bulma çabaları devam ediyor.

Kırnati köyü sakinlerinden Muradi Genadi Geladze, Türkiye sınırını geçtiğini tahmin ettikleri ineğin sahibini bir türlü bulamadıklarını ifade ediyor. Geladze, "İneğe nöbetleşe bakıyoruz. Burası hep böyle, Türkiye'den hayvanlar geliyor sonra geri gidiyor. Fakat bu inek geri dönmedi. Geri dönmeyince sahibi de çıkmayınca biz de ahıra bağladık. Komşular sırasıyla ot veriyor, yiyecek veriyor. Sahibi çıkana kadar bakacağız. Borçka bizim sınırdır, komşudur, akrabalar var. Büyük ihtimalle oradan geldi sahibi çıkacaktır. Elimizden ne gelirse onu yapıyoruz. Böyle olaylar dönem dönem oluyor. Hayvanlar bizim tarafa geçebiliyor, bizimkiler oraya gidiyor. Onlar bizim hayvanlara bakıyor, biz de onların hayvanlarına bakıyoruz. Ama bu kez süreç uzun sürdü ve bugüne kadar sahibi çıkmadı" şeklinde konuşuyor.

Kırnati köyü muhtarı Elza Steladze ise, "Çoruh nehrinin bir tarafında Türkiye'nin köyü Muratlı, diğer tarafından Gürcistan'ın köyü Kırnati bulunuyor. Bir ay önce Borçka sınırından bir hayvan geldi. Soğukta kışta dışarıda bırakmadılar, bizim köylüler bakıyor" açıklamasında bulunuyor.

İnek sahibine seslenen Geladze, "Hayvan sağlamdır, aç değil, dışarıda soğukta kalmıyor, sahibi ne zaman çıkarsa bırakacağız. Bize ulaşsın" diyor. Kırnati köyü sakinleri, ineğin sağlıklı olduğunu ve sahibi çıkana kadar bakım yapmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Firari inek ortalığı karıştırdı!