Füruzan Vefat Etti

Füruzan, Türk edebiyatına yaptığı katkılarla tanınan ve eserleriyle okurların kalbinde taht kuran bir yazardı. Onun vefatı edebiyat dünyasında büyük bir üzüntüye sebep oldu. Füruzan'ın eserleri, Türk halkının yaşadığı sosyal ve kültürel değiş

Füruzan Vefat Etti

1972 yılında ilk kitabı Parasız Yatılı ile Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanan çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından Füruzan, 91 yaşında hayatını kaybetti.

FÜRUZAN KİMDİR?

Feruze Çerçi adıyla 29 Ekim 1932'de İstanbul'da doğan Füruzan, yazarlık hayatı boyunca soyadını hiç kullanmamasıyla tanınmıştı.

Öyküleri Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi birçok dile çevrildi. Öyküleri toplanarak A. Saraçgil tarafından İtalyancaya çevrildi ve 1991 yılında Napoli'de yayımlandı.

Kırk Yedi'liler romanı 1986 yılında S. Pirvanova tarafından Bulgaristan'da basıldı. Sevda Dolu Bir Yaz, Nehir ve İskele Parklarında öyküleri Damian Craft'ın İngilizce çevirisiyle 2001 yılında Londra'da yayımlandı. Halen toplu öyküleri İspanyolcaya Gül Işık tarafından çevrilmektedir. Füruzan ayrıca Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü (1982, Volk und Welt Verlag) adlı antolojisini ve Die Kinder der Türkei (1979, Kinderbuch Verlag) adlı çocuk kitabını Doğu Berlin'de konuk olarak kaldığı dönemde hazırladı. 2007 yılında Dil Derneği'nin düzenlediği Dil Bayramı'nda ve Antalya Öykü Günleri'nde, 2008 yılında ise 7. İzmir Öykü Günleri'nde onur ödülleri aldı. 2008 İstanbul Kitap Fuarı'nda "Onur Yazarı" seçildi.

1988-1990 yılları arasında çektiği Benim Sinemalarım filmi 1990 yılında Cannes Film Festivali'nin "Eleştirmenlerin 7 Günü" ve "Altın Kamera" dallarından çağrı alarak 158 film arasından seçilen sekiz filmden biri olarak gösterime girdi. 1991 yılında Uluslararası İran Fecr Film Festivali'nde, Uluslararası Jüri'den "En İyi İlk Film Jüri Özel Ödülü"nü kazandı. 1991 yılında Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde seçilen "En İyi On Asya Filmi" arasında yer aldı.

Füruzan 1994 yılında, Bosna-Hersek, Yunanistan ve Bulgaristan gezilerini Balkan Yolcusu adlı kitabında topladı. Oyunlaştırdığı Sevda Dolu Bir Yaz, 2000-2005 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatroları'nda yaklaşık 200 kez sahnelendi.

Füruzan Vefat Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?