Gazze diplomasisini sürdüren Blinken, Türk ve Yunan liderlerle bir araya geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze konusunu görüşmek üzere bugün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi.

Gazze diplomasisini sürdüren Blinken, Türk ve Yunan liderlerle bir araya geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze konusunu görüşmek üzere bugün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'in Hamas'la savaşının başlamasından bu yana Orta Doğu'da artan gerilimi yatıştırmayı amaçlayan bir haftalık gezinin başlangıcında Cumartesi günü Türkiye ve Yunanistan liderleriyle bir araya geliyor.

Biden yönetiminin en üst düzey diplomatı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile İstanbul'da görüştü ve daha sonra İsrail'in Gazze'deki askeri eylemlerini sert bir şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelecek.

Blinken ile birlikte seyahat eden üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine göre, görüşmelerin aynı zamanda Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylama sürecini de kapsaması bekleniyor.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, ABD'li yetkililerin uzun süreçten hayal kırıklığına uğradığını ancak Türk parlamentosunun dışişleri komisyonunun geçen ay teklifi desteklemesinin ardından Ankara'nın İsveç'in ittifaka katılımını yakında onaylayacağından emin olduklarını söyledi.

ABD'li milletvekilleri, Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını, İsveç'in Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü'ne eklenmesini imzalayana kadar erteledi. Rusya'nın 2022 başlarında Ukrayna'yı işgal etmesi sonrasında Finlandiya ile birlikte NATO'ya katılmak için başvuran İsveç, ittifakın 32. üyesi olacak. Finlandiya geçen yıl katıldı.

Blinken daha sonra Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile görüşmek üzere Girit adasına gidecek. NATO üyesi Yunanistan, F-35 savaş uçağı satışı konusunda ABD Kongresi'nden onay bekliyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, Yunan Skai televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu konuyu tartışacağız. Olumlu gelişmeler olacağını düşünüyorum." dedi.

Blinken'in önümüzdeki günlerde yapacağı turda Arap ülkeleri, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'yı kapsayacak ve burada Washington'un Gazze ihtilafının bölgesel olarak tırmanmasını istemediğine dair bir mesaj verecek.

Savaş, Filistinli Hamas militanlarının 7 Ekim'de İsrail'e saldırarak 1.200 kişiyi öldürmesi ve 240 kişiyi rehin almasıyla başladı.

Filistinli yetkililere göre İsrail'in misilleme saldırısı 22.600 Filistinliyi öldürdü ve çatışma Batı Şeria, Lübnan ve Kızıldeniz nakliye yollarına sıçradı.

Blinken ayrıca İsrail'in Hamas'ı ortadan kaldırma amacına ulaşması halinde Gazze'nin nasıl yönetilebileceğine ilişkin görüşmelerde ilerleme kaydetmeyi umuyor.

Yetkili, Washington'un, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bölge ülkelerinin, 2007'den bu yana Hamas tarafından yönetilen Gazze Şeridi'nin yeniden inşasında, yönetiminde ve potansiyel olarak güvenliğinde rol oynamasını istediğini söyledi.

Gazze diplomasisini sürdüren Blinken, Türk ve Yunan liderlerle bir araya geliyor