Güneşte kara delik oluştu! Tehlike büyüyor

Güneş yüzeyinde kara delik oluştu. Dünyayı bazı tehlikeler bekliiyor. İşte detaylar..

Güneşte kara delik oluştu! Tehlike büyüyor

Güneş'in yüzeyinde oluşan kara delik, bilim dünyasında büyük bir endişeye neden oldu. Son 24 saat içinde 800 bin kilometre genişliğe ulaşan bu devasa delikten kaynaklanan jeomanyetik fırtınalarla birlikte radyasyon akımları, hızla Dünya'ya doğru ilerliyor. Bilim insanları, 2 Aralık'ta oluşmaya başlayan ve 4 Aralık'tan bu yana Dünya'ya doğru yönelen bu karanlık deliği koronal delik olarak adlandırıyor. 60 Dünya büyüklüğündeki bu dev bölge, güneşin yüzeyinde bir kara deliğin varlığını ortaya koyuyor.

Radyasyon akımları, güneş rüzgarı olarak bilinen olağanüstü hızlı radyasyonun, kara delikten kaynaklanan güçlü akımlarıyla Dünya'ya doğru püskürtüldüğü belirtiliyor. Bu tür koronal delikler, geçmişte Dünya üzerinde şiddetli jeomanyetik fırtınalara neden olmuştu. Özellikle mart ayında meydana gelen bir koronal delik, son yılların en güçlü jeomanyetik fırtınasına yol açmıştı.

Bilim insanları, Güneş'teki patlamaların önümüzdeki yıllarda artmasını ve zirve yapmasını bekliyor. Uzmanlar, bu geçici deliklerin, Güneş'in manyetik alanındaki ani değişiklikler sonucu ortaya çıktığını ve yıldızın üst yüzeyindeki radyoaktif plazmanın uzaya fırlatılmasına neden olduğunu açıklıyor. Uzay boşluğuna fırlatılan radyoaktif plazma parçacıklarının Dünya'ya doğru ilerlemesine ve Güneş fırtınası olarak adlandırılmasına yol açıyor. Ne kadar süre boyunca devam edeceği belirsiz olan bu karanlık delik, bilim insanları tarafından yakından izleniyor. Oluşan radyasyon akımlarının Dünya üzerindeki etkileri ve olası jeomanyetik fırtınalar, daha fazla araştırma ve gözlemle anlaşılacak gibi görünüyor.

Güneşte kara delik oluştu! Tehlike büyüyor