İkinci el araç alacaklar dikkat!

Otomobil tutkunları için ikinci el araçlarda nelere dikkat etmeli ve 2023'te fiyatlar ne yönde ilerliyor. İşte detaylar.

İkinci el araç alacaklar dikkat!

Otomobil tutkunları için 2023 yılının sonuna doğru beklenen otomobil fiyatlarındaki değişiklikler ve ikinci el araç alımlarında dikkat edilmesi gereken noktalar, sektördeki gelişmelerle birlikte değerlendiriliyor. İşte otomobil alacaklara yönelik önemli tavsiyeler ve piyasa analizi;

İkinci el araçlarda dikkat edilmesi gereken noktalar

İkinci el otomobil piyasasında satışlar bir miktar hızlanmış olsa da, fiyat düşüş hızlarının yavaşlaması dikkat çekiyor. Satıcıların fiyatları düşürmek yerine belirli bir seviyede tutma eğilimine girmesi, alıcıları doğru seçim yapmaya yönlendiriyor. Ticaret Bakanlığı'nın sıfır ve ikinci el otomobil piyasasına yönelik düzenlemeleri, fiyatlarda düzeltmelere yol açtı. Bu düzenlemeler, sıfır otomobil piyasasının düzenlenmesini sağlarken, aksesuar dayatmalarını ortadan kaldırıyor.

Sıfır otomobildeki normalleşme, ikinci el otomobillerin sıfır otomobil fiyatlarını aşma durumunu ortadan kaldırdı. Ticaret Bakanlığı'nın 6 bin kilometre 6 ay koşulu, al-satçı ve stokçuların piyasadan silinmesine katkı sağlamaya başladı.  Otomobil piyasasındaki normalleşme, para ve maliye politikalarındaki faiz artırımı ve reformlarla birleşiyor. Böylece otomobili yatırım aracı olmaktan çıkarırken, kredi faizlerindeki artış, otomobil alacakları diğer yatırım araçlarına yönlendiriyor.

2023 model ve sıfır araçların 1 yaşına yaklaşmasıyla birlikte, markalar ellerindeki araçları satmak için çeşitli kampanyalara başvuruyor. Takas destekleri, ekstra indirimler ve sıfır faizli krediler gibi avantajlarla müşterilere cazip teklifler sunuluyor. İkinci el otomobillerdeki fiyat düşüşleri son 10 gündür yavaşladı. İlanlardaki fiyatlar, belirgin bir düşüş göstermeme eğilimine girdi. Bu durum, alıcıları daha dikkatli olmaya çağırıyor.

Otomobil almak mantıklı mı?

Türk Lirası'nın değer kazandığı ortamda, kredi faizlerinin yüksek olduğu bir dönemde otomobil almak rasyonalist bir tercih gibi görünmüyor. Fiyatların düşük olduğu bir dönemde araç satışlarından avantaj elde etmek isteyenler için çeşitli kampanya ve destekler mevcut olacak.

İkinci el araç alacaklar dikkat!