Kış uykusuna yatamayan ayı, şehre indi!

Bitlis'te ayılar göl kenarındaki masayı bastı. Kış uykusuna yatamayan ayıların yemek kokusuna geldiği belirtildi.

Kış uykusuna yatamayan ayı, şehre indi!

Bitlis'te, kış uykusuna yatmayan ayılar bu kez Nemrut Krater Gölü'nde piknik yapan gençlerin masasını bastı. Gençler, yiyecek kokusunu alan ayıların saldırısından kaçmak için arabalarına sığınmak zorunda kaldı. Bölgede uzun yıllardan beri gözlem yapan Dr. Cihan Önen, bu olayın vahşi hayvanların yaşam alanında gerçekleştiğini ve burada piknik yapmanın doğru olmadığını vurguladı.

Dr. Önen, "Kalderada kış şartları başladı. Havalar iyice soğudu. Ama buna rağmen ziyaretçiler tarafından halen ziyaret edilebilmektedir. Geçenlerde bir grup genç bölgede piknik yapmak istedi. Masalarını kurup tatlılarını yerleştirdikten sonra ayılar yiyecek kokusunu alarak sofraya akın etti. Gençler can havliyle araçlarına sığınarak zor da olsa canlarını kurtardılar" dedi.

Olayın vahşi yaşam alanı olduğu gerçeğine vurgu yapan Önen, bu bölgede insanlarla vahşi hayvanların sık sık karşı karşıya gelebileceğini belirtti. "Yemek kokusuna geldiklerinde insanlar için tehlike oluşturuyorlar. Bu tür saldırılar buralarda sık yaşanıyor. Ayılar ve kurtlar gibi vahşi hayvanlar bulunabiliyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekiyor. Piknik yapmaktan ziyade doğayı koruma ve izleme amacıyla ziyaret edilmelidir" şeklinde uyarılarda bulundu.

 

 


 

Kış uykusuna yatamayan ayı, şehre indi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?