Maden faciasıyla ilgili X platformuna önemli uyarı!

Hükümet, X'ten İliç’teki madencilik felaketiyle ilgili gönderileri kaldırmasını istedi.

Maden faciasıyla ilgili X platformuna önemli uyarı!

Hükümet, X'ten İliç’teki madencilik felaketiyle ilgili gönderileri kaldırmasını istedi.

Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi, X'in başvurusu üzerine, Erzincan'da yaşanan maden faciasının ardından Türk hükümetinin 45 tweet'e ilişkin içerik kaldırma kararını iptal etti.

Sosyal medya devi X'in Küresel Hükümet İlişkileri ekibi, 1 Mart'ta Türk hükümetinin Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili 45 tweet'in yasaklanması talebiyle ilgili açtığı davayı kazandıklarını açıkladı.

Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi, 13 Şubat'ta dokuz işçinin mahsur kaldığı ve siyanüre maruz kaldığı maden faciasının ardından 45 tweet için "içerik kaldırma" kararı çıkardı. Paylaşımlardan üçü aşırı sağcı Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a aitti.

X, bu karara Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi'nde itiraz etti ve yüksek mahkeme, paylaşımların "ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü" kapsamında korunması gerektiğine karar vererek içerik kaldırma kararını iptal etti.

“X, kullanıcılarımızı Devlet sansüründen korumak için dünya çapında düzenli olarak yasal itirazlarda bulunuyor. Bu hafta Türkiye'de bu zorlukların önemini bir kez daha teyit eden önemli bir karar aldık."

Sosyal medya devi, "Hükümet X'i, içeriğin kaldırılması yönündeki emirlere uymamamız halinde ciddi para cezaları vermekle tehdit etmişti" dedi.

X, "Bu sonuç, X'in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını yeniden doğrulamaktadır ve kullanıcılarımızın konuşmasını savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

X'in sahibi Elon Musk, daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çeşitli vesilelerle görüşerek hükümetle biraz samimi bir ilişki sürdürmeye çalıştı.

Siyasi huzursuzluk dönemlerinde hükümet sıklıkla sosyal medya paylaşımlarına, hatta tüm sosyal medya platformlarına erişimi engelleme girişiminde bulunuyor.

Maden faciasıyla ilgili X platformuna önemli uyarı!