Naci Görür'den o iki il için uyarı geldi!

Prof. Dr. Naci Görür, Hakkari'deki depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, Bitlis-Zagros kuşağındaki risklere dikkat çekiyor.

Naci Görür'den o iki il için uyarı geldi!

Prof. Dr. Naci Görür, Hakkari'deki son depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, bölgede yaşanan sarsıntıların muhtemelen Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı içinde gerçekleştiğini belirtti. Arap Levhası'nın kuzeye doğru hareket etmesi sonucu Doğu Anadolu'nun sıkıştığını ifade eden Görür, bu durumun bölgede depremlere neden olabileceğini açıkladı.

Yüksekova'da meydana gelen 4.7 ve ardından 4.6 büyüklüğündeki depremlerin, Bitlis-Zagros bindirme kuşağında meydana gelen hareketlenmelerin bir sonucu olabileceğine dikkat çeken Görür, Hakkari'de bu depremlerin ardından çeşitli yerlerde heyelan olasılığının da bulunduğuna işaret etti. Özellikle Hakkari'de ulaşım yollarının sınırlı olduğunu belirten Prof. Dr. Görür, olası acil durumlarda alternatif yolların önemli olduğunu vurguladı. Hakkari'de meydana gelen depremlerin ardından oluşabilecek heyelanlara karşı hazırlıklı olunması ve acil müdahale için alternatif ulaşım yollarının planlanması gerektiğini söyledi.

 

Naci Görür'den o iki il için uyarı geldi!