Nevzat Atlığ hayatını kaybetti

Ünlü Devlet Sanatçısı hayatını kaybetti. İstanbul'da defnedilecek.

Nevzat Atlığ hayatını kaybetti

Ünlü Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Bodrum'da tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında yaşamını yitirdi. Müzik kariyerine keman çalarken başlayan Atlığ, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni başarıyla tamamladıktan sonra radyo ve koro şefliği gibi önemli görevler üstlendi. Klasik Türk Müziği'nin önemli isimlerinden olan Atlığ, 1963 yılında Klasik Koro'nun şefi olarak atanmasıyla müzik kariyerinde yükselişe geçti. 1976'da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nu kurarak şefliğini üstlendi ve bu görevi 1976'ya kadar sürdürdü. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı'nda çeyrek asır boyunca Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikîsi Hocalığı yaptı.

1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan Atlığ, 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne layık görüldü. 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve San'at Büyük Ödülü ile ödüllendirilen sanatçı, müzik alanında birçok ödülün sahibi oldu. Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Türk müziğine olan katkıları ve sanatındaki başarılarıyla tanındı. 1985 yılında aldığı "Profesör" unvanı, Türk müziğine olan katkılarını tescilledi. Atlığ'ın yönettiği sahne, radyo ve TV konserlerinin yanı sıra, yayınladığı müzik CD'leri ve Türk Musikîsi Klasikleri nota yayınları da büyük ilgi gördü.

Sanatçının hayatının son dönemini Bodrum'da geçirdiği ve müzik mirasını gelecek nesillere aktardığı belirtiliyor. Atlığ'ın 2013 yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından Türk Musikîsine tahsis edilen sanat ödülü ve 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından Necip Fazıl’a Saygı ödülü, sanatının ne kadar değerli ve etkileyici olduğunu bir kez daha göstermektedir. Sanat dünyasının kaybettiği değerli isim Prof. Dr. Nevzat Atlığ'ın cenazesinin İstanbul'da defnedileceği bildirildi.

Nevzat Atlığ hayatını kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?