Rezerv alan hakkında Bakan Özhaseki'den açıklama

Rezerv alan tartışmalarına açıklık getiren Bakan Özhaseki, tapu sahiplerini hiç kimsenin mülkiyetinden çıkaramayacağını söyledi.

Rezerv alan hakkında Bakan Özhaseki'den açıklama

Rezerv alan ile ilgili tartışmalar son günlerde en yoğun tartışılan konular arasında yer alırken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de bu konuda açıklamada bulundu. Kentsel Dönüşüm Yasası ile tapu sahiplerine sorulmadan rezerv alan ilan edilmesi ile mülkiyet hakkının zedeleneceği yönünde tartışmalar alevlenirken, Bakan Özhaseki ise böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. 

Yasadan sadece "yeni yerleşim yeri" ifadesi çıkarıldı

Rezerv alan konusuna açıklık getiren Bakan Özhaseki, yasadaki "yeni yerleşim yeri" ifadesini çıkardıklarını ve bunun arkasında başka bir şey aramanın doğru olmadığını belirtti. Kentsel dönüşüm kapsamında konutu dönüştürülen maliklerin tapusu olduğu takdirde hiç kimsenin onu mülkiyetinden çıkaramayacağını ifade eden Özhaseki, vatandaşın ölene kadar konutunda yaşayacağını dile getirdi. 

Daha önceki uygulamalar

Kentsel dönüşüm uygulanan konutu için belirlenen borcunu vatandaşın ödemesine de değinen Özhaseki, ödeyemediği takdirde mirasçılarının konutta oturmaya ve borcu ödemeye devam edeceklerini aktardı. Bakan Özhaseki son olarak, daha önceki uygulamalarda yerlerinden olan vatandaşların ise hazine arazileri üzerinde oturduğunu ve tapularının olmadığını da hatırlattı.

Rezerv alan hakkında Bakan Özhaseki'den açıklama