Sarıkamış şehitleri anısına özel tren yola çıkıyor!

Sarıkamış Ekspresi, 5-7 Ocak'ta Sarıkamış Şehitleri Anma Etkinlikleri için özel bir tren seferi düzenliyor.

Sarıkamış şehitleri anısına özel tren yola çıkıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 5-7 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan Sarıkamış Şehitlerini Anma Etkinlikleri kapsamında Ankara-Sarıkamış arasında özel bir tren seferi düzenleyeceğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı'nın 109. yılı anma etkinlikleri için hazırlıkların devam ettiği belirtildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen etkinlik, 2023 yılında başlatılan bir çalışmanın devamı niteliğinde olup, bu yıl da gerçekleştirileceği açıklandı. Sarıkamış Şehitleri'ni Anma Programı çerçevesinde düzenlenecek özel Sarıkamış treni ile gençler, sporcular ve sanatçılar birlikte kültür yolculuğuna çıkacak.

Sarıkamış Ekspresi'nin 5 Ocak Cuma günü Ankara Tren Garı'ndan saat 10.40'ta hareket edeceği ve 7 Ocak Pazar günü Sarıkamış'tan Ankara'ya saat 17.50'de döneceği bildirildi. Özel tren, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahlarını takip ederek Kars Sarıkamış'a ulaşacak. Şehitleri anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen bu özel tren seferi, Sarıkamış Harekatı'nın önemini vurgulayarak, tarihi bir anma ve birlik duygusunu yansıtmayı hedefliyor.

Sarıkamış şehitleri anısına özel tren yola çıkıyor!