Türkiye artık kendi üreticek!

Türkiye, savunma sanayisinde büyük bir gelişme yaşıyor. Savumada artık dışa bağımlı bir millet olmayacağız

Türkiye artık kendi üreticek!

Türkiye'nin savunma sanayisinde önemli bir adım daha atılarak, yerli imkanlarla hafif mühimmat ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Mite Defence fişek fabrikasında seri üretime geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Ağustos 2022'de attığı temel ile hayata geçirilen tesis, ülkemize yıllık 80 milyon avro katkı sağlamayı amaçlıyor.

404 bin metrekare açık, 30 bin metrekare kapalı alana sahip olan fabrikada gerçekleştirilen başarılı deneme üretimlerinin ardından, 9,19 milimetre fişeklerin seri üretimine başlandı. Mite Defence Genel Müdürü Fatih Doğan, tam kapasite üretime geçildiğinde ülkenin hafif mühimmat ihtiyacının karşılanacağını ve Türkiye'nin sadece tüketici değil, üretici bir konuma geçeceğini belirtti.

Fabrikada üretilecek 3 ayrı çapta mermi ile ilgili bilgi veren Doğan, "Şu anda 9,19 milimetre fişeklerimizin üretimini yapıyoruz. Bir sonraki aşamada 5,56 milimetre, 45 kalibre fişeklerin üretimine geçeceğiz. Daha sonra 7,62 milimetre, 51 kalibreli fişeğimizi Türk savunma sanayisine kazandıracağız" dedi. Mite Defence tesisinde şu anda 150 kişinin çalıştığını ifade eden Doğan, tam kapasite üretime geçildiğinde bu sayının 400'e çıkacağını ve yılda 360 milyon fişek üreterek Milli Savunma Bakanlığı, asker ve polise tedarik sağladıktan sonra ihracat yapacaklarını belirtti.

Tesisin ekonomiye yıllık 80 milyon avro katkıda bulunacağını vurgulayan Doğan, "Türk savunma sanayisi artık dışa bağımlı değil. Yerli ve milli ürünlerimizle gurur duyuyoruz. Türk savunma sanayisi dünya çapında tanınan bir aktör haline geldi" dedi.

 

Türkiye artık kendi üreticek!