Türkiye, İsrail ordusunun Gazze'de kullandığı füzeye ilişkin asılsız iddiaları çürüttü

Türkiye, İsrail ordusunun Gazze'de kullandığı füzeye ilişkin asılsız iddiaları çürüttü. İşte detaylar…

Türkiye, İsrail ordusunun Gazze'de kullandığı füzeye ilişkin asılsız iddiaları çürüttü

Türkiye Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail ordusunun Gazze'de Türk yapımı füzeler kullandığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, Türkiye ile İsrail arasında mühimmat ticaretinin olmadığını vurguladı.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail ordusunun Gazze'nin Şucaiyye mahallesinde Türk yapımı füzeler kullandığına ilişkin sosyal medyada dolaşan asılsız iddiayı çürüttü.

İddia, Gazze'de bulunan mermi parçalarının Türk füzelerine ait olduğunu öne süren açıklamayla birlikte yüklenen çok sayıda görüntüye dayanıyordu.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi X'te yayınlanan bir açıklamada, "İsrail, Gazzelilere soykırım yapmakla kalmıyor, aynı zamanda onları yanıltarak umutsuzluğa sürüklemeye de çalışıyor." İfadelerine yer verdi.

Merkez, Türkiye ile İsrail'in savunma sanayisine ilişkin doğrudan veya dolaylı herhangi bir mühimmat ticareti yapmadığını açıkladı.

Merkeze göre söz konusu görüntülerde herhangi bir mühimmatın parçası bile net bir şekilde tasvir edilmiyor.

Ayrıca Türk savunma sanayii, markalaşma amacıyla "made by" tabirini kullanmamaktadır. Bu açıklama, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili süregelen çatışma ve yanlış bilgilerin ortasında geldi.

Daha önce de Pakistan'ın İsrail'e 155 mm topçu mühimmatı sağladığına ilişkin benzer iddialar ortaya atılmıştı.

Ancak Pakistanlı yetkililer bu iddiaları şiddetle yalanladı. Merkez, halkı her türlü İsrail propagandasını göz ardı etmeye çağırdı ve bilgiyi yaymadan önce doğrulamanın önemini vurguladı.

Türkiye, İsrail ordusunun Gazze'de kullandığı füzeye ilişkin asılsız iddiaları çürüttü