Türkiye ve Irak'tan PKK'ya karşı 'ortak mücadele' sözü

Bağdat'ta düzenlenen üst düzey güvenlik zirvesinin ardından Türkiye ve Irak'ın ortak açıklaması şöyle oldu.

Türkiye ve Irak'tan PKK'ya karşı 'ortak mücadele' sözü

Bağdat'ta düzenlenen üst düzey güvenlik zirvesinin ardından Türkiye ve Irak'ın ortak açıklaması, iki komşunun Irak topraklarında PKK terör örgütüne karşı ortak mücadele etme iradesini açıkladı. Ayrıca Bağdat'ın ilk kez PKK'yı yasaklamasının Ankara'nın memnuniyetle karşıladığının da altı çizildi.

Güvenlik zirvesinin ardından 14 Mart sonlarında yayınlanan ortak bildiride, "Taraflar ayrıca PKK'nın Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi oluşturduğunun altını çizmiş ve söz konusu örgütün Irak topraklarındaki varlığının Irak Anayasasına aykırı olduğunu kaydetmiştir." ifadelerine yer verildi.

İki komşu ülke arasında PKK tehdidine karşı güvenlik işbirliğinin ele alındığı zirveye, Türkiye ve Irak savunma ve dışişleri bakanlarının yanı sıra istihbarat şefleri de katıldı. İlk güvenlik zirvesinin Aralık ayında Ankara'da yapılması bu yöndeki görüşmelerin yoğunlaşmasına zemin hazırladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, Bağdat'ta Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Savunma Bakanı Thabet Muhammad El Abbasi'nin yanı sıra diğer yetkililerle bir araya geldi.

Bu görüşmelerin sonucunda Irak, topraklarındaki PKK varlığını yasakladı. Ortak açıklamada, "Türkiye, Irak Milli Güvenlik Kurulu'nun PKK'nın Irak'ta yasaklı bir örgüt olduğunu belirten kararını memnuniyetle karşıladı."

PKK, 1980'li yıllardan bu yana Kuzey Irak topraklarını kullanıyor olmasına rağmen, hükümet ilk kez PKK'yı yasaklı örgütler listesine aldı.

Ankara'ya göre Bağdat'taki toplantı, Irak'ta PKK ile ortak mücadele açısından önemli sonuçlar verdi. Diplomatik kaynaklar, Irak'ın PKK'nın sadece Türkiye için değil Irak için de tehdit oluşturduğunu kabul ettiğini ve Ankara'nın örgüte karşı ortak önlem alınması çağrısını kabul ettiğini vurguladı.

Daimi komiteler kurulacak

Ankara ve Bağdat ayrıca terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma gibi çeşitli alanlarda iş birliğini derinleştirmek amacıyla kalıcı ortak komiteler oluşturulması konusunda da mutabakata vardı.

Bu komiteler, iki ülke arasındaki ikili diyaloğun daha da yapısallaştırılmasına yönelik çabaların bir parçası olarak bakanlar düzeyinde düzenli olarak toplanacak.

İki komşu ülke, ikili ilişkilere yapısal ve stratejik bir çerçeve getirmek amacıyla bir mutabakat zaptı üzerinde çalışma kararı aldıklarını da duyurdu.

 Erdoğan Irak'ı ziyaret edecek

Ortak deklarasyonda, Irak tarafının talebi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a yapması planlanan ziyarete de değinildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ramazan ayının ardından Irak'ı ziyaret etmesinin beklendiği açıklandı. Açıklamada, "Taraflar, bu tarihi ziyaretin başarıya ulaşması için her türlü çabanın sarf edileceğini doğruladı ve ikili ilişkilerde ileriye doğru bir sıçrama sağlamasını umduklarını kaydetti."

Bu, Erdoğan'ın 2012'den bu yana Irak'a ilk ziyareti olacak. Diplomatik kaynaklar, ziyaretin Nisan ayında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Türkiye ve Irak'tan PKK'ya karşı 'ortak mücadele' sözü