Güzeldere Geçidi için çalışmalar sürüyor

Güzeldere Geçidi ne zaman açılacak? Hakkari-Van karayolunun açılmasını dört gözle bekleyen bölgede yaşayan vatandaşlar çift yönlü geçidin biran önce tamamlanmasını bekliyor.


Güzeldere Geçidi için çalışmalar sürüyor

Hakkari-Van karayolu üstünde bulunan ve özellikle kış aylarında şoförlerin kabusu olan 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’ne yapılan çift yönlü tünelin 2019’da tamamlanması için ekipler kış mevsiminde de mesai yapacak.

Hakkari’yi Van’a bağlayan keskin ve zorlu virajlarıyla özellikle kış mevsiminde çok sayıda ölümlü trafik kazasına neden olan 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’ne yapılan tünel çalışmaları aralıksız devam ediyor. Şantiye Şefi Refik Ören. 2014 senesinde yapımına başlanan tünelin her birinin ortalama 3 bin 300 metre uzunluğunda olduğunu belirtti. Ören, “Şu ana kadar bin 800 metre üst yarık ve bin 600 metre alt yarık ilerlemesi sağlanmıştır. 2018 Kasım ayı sonuna kadar tünelin kazı ve destekleme aşamasını tamamlamayı planlıyoruz. Kış aylarında da çalışacağız, hiç ara vermeyeceğiz. Tüm önlemlerimizi aldık. Malzemelerimizi içeriye depoladık. Tünel ağızlarından bir tanesini kapatacağız. Araçlarımız öbür tünelden çıkış yapacak. 110 personel ve 30 araçlık makine parkımızla çalışmalarımız aralıksız devam edecek. Amacımız bir an önce bu tünelin faaliyete geçip halkımızın hizmetine girmesidir. Böylece halkımızı buradaki zorluklardan kurtarılmasını sağlayacağız” diyerek konuştu.

Projenin tamamlanmasıyla beraber 45 dakikalık zorlu yolculuğun 5 dakikaya inmesi hedefleniyor.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu

Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanlarında da başarılı yayınlar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Erzurum’da kar ve tipi yağışı yolları kapadı

Erzurum’da kar ve tipi yağışı yolları kapadı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hızla düşen hava sıcaklıklarından en çok nasibini alan şehir Erzurum oldu. Erzurum'da şiddetli kar yağışı ve tipi sebebiyle bazı yollar trafiğe kapandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz