Çatlamış Dudaklar İçin 5 Kolay Çözüm: Doğal Bakım Yöntemleri

Dudaklarınız kuru ve çatlak ise evde hazırlayacağınız 5 basit ve doğal çözüm formülü ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Çatlamış Dudaklar İçin 5 Kolay Çözüm: Doğal Bakım Yöntemleri

Çatlamış dudaklar yılın herhangi bir zamanında sorun olabilir. Dudaklarınızın çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olan acı soğuk ya da kuru hava değilse, dudaklarınızı kurutan güneşin sert etkileri ya da kullandığınız kozmetik ürünleridir.

Dudak balsamları kesinlikle yardımcı olsa da, rahatlamak için başvurabileceğiniz çeşitli ev ilaçları da vardır. Bu yazıda çatlamış dudaklarınızı yumuşatmaya yardımcı olabilecek bazı basit ve kanıtlanmış ev ilaçlarına bakacağız.

ÇATLAK DUDAKLAR İÇİN 5 DOĞAL ÇÖZÜM

Dudaklarınız kuruduğunda ve çatladığında cilt kalkmaya ve pul pul dökülmeye başlayabilir. Dudaklarınıza nazikçe peeling yaparak işe koyulabilirsiniz. Aşağıdaki 5 doğal malzemeyi kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı sadece cildi nemlendirmekle kalmayan bir yumuşatıcıdır, aynı zamanda bariyer fonksiyonunu artırarak cildi de koruyabilir. Hindistan cevizi yağının özellikle çatlamış dudaklar açısından diğer faydaları antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleridir. Hindistan cevizi yağını gün boyunca ihtiyaç duyuldukça çatlamış dudaklara uygulayın. Yağı dudaklarınıza sürmek için pamuklu çubuk veya temiz bir parmak kullanın.

Aloe Vera

Anti-inflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı etkisi, onu çatlamış dudakların tedavisi için de mükemmel bir seçim haline getirir. Aloe veradaki enzimler hafif peeling özelliklerine sahiptir, bu nedenle aloe vera kullanımınızı günde yalnızca iki veya üç kez ile sınırlamak isteyeceksiniz.

Bal

Balın antimikrobiyal, antiinflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri üzerine çok sayıda çalışma vardır. Yüzyıllardır cilt bakımı ve bir dizi sağlık sorunu için evde çare olarak kullanılmıştır. Bal, dudaklarınızı nemlendirmenize ve çatlamış dudakları enfeksiyondan korumanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda hafif bir eksfoliyatör olarak da çalışır ve dudaklarınızdaki kuru, ölü derinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Avokado yağı

Araştırmalara göre avokado yağı, dudak balsamında yumuşatıcı ve koyulaştırıcı olarak iyi çalışıyor. Yağlı değildir ve cilt tarafından iyi emilir. Ayrıca oleik ve linoleik asit de dahil olmak üzere cilde fayda sağladığı bilinen çeşitli yağ asitleri ve antioksidanlar içerir.

Vazelin

Dermatologlar, kuru ve çatlamış dudakları nemlendirmek ve rahatlatmak için gün boyunca ve yatmadan önce beyaz vazelin kullanılmasını önermektedir.

Çatlamış Dudaklar İçin 5 Kolay Çözüm: Doğal Bakım Yöntemleri
İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

    Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

    Tekrar deneyiniz.