Cildi yaşlanma etkilerinden koruyan en iyi vitaminler ve takviyeler

Cildi yaşlanmaya karşı koruyan, anti aging etkili en iyi vitaminler ve takviyeler nelerdir?

Cildi yaşlanma etkilerinden koruyan en iyi vitaminler ve takviyeler

Cildi yaşlanmaya karşı koruyan, anti aging etkili en iyi vitaminler ve takviyeler nelerdir?

Yaşınız ne olursa olsun parlayan bir cilt ister misiniz? Çok şey vaat eden ancak beklenenin altında performans gösteren pahalı kremleri unutun ve cildinizi içten dışa beslemeye başlayın. Yaşlandıkça sağlıklı ve ışıltılı bir cildin sırrı, onu antioksidan vitaminler ve diğer cilt dostu besin bileşikleriyle beslemektir. İşte, cildinizi kuruluktan, kırışıklıklardan ve yaşlanmayla ilgili diğer yaygın cilt sorunlarından koruyan en iyi besinler!

Çarpıcı bir cilt için 7 besin…

1- Zerdeçal

Zerdeçalda bulunan aktif bileşik olan kurkumin, cilt hücrelerini zararlı serbest radikallerden koruyan, kırışıklıkları ve diğer hızlandırılmış yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan güçlü antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kurkumin ayrıca kolajen üretimini artırır ve vücudun yeni, sağlıklı doku oluşturma yeteneğini artırır. Cildin sarkmasından mı endişeleniyorsunuz? Kurkumin, cildin elastikiyetini sağlayan protein olan elastin üretimini destekler.

2- Omega-3 yağlı asitler

Balık yağında bulunan Omega-3'ler, nem seviyelerini korumaya, iltihabı azaltmaya ve cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olarak yaşlandıkça cilt sağlığına sayısız fayda sağlar.

3- Probiyotikler

Bazı cilt sorunları aslında bağırsakta başlayabilir. Egzama, rosacea veya yetişkin sivilceleri gibi sorunlardan mı şikayetçisiniz? Gastrointestinal kanalın astarı boyunca bağırsak mikrobiyomu, bağışıklık tepkisinden ruh haline kadar her şeyin düzenlenmesine yardımcı olan vücudun güçlü "ikinci beynidir".

4- A vitamini

A vitamini, sağlıklı cilt hücrelerini korumak ve yaşlandıkça cildin yenilenmesini desteklemek için gerekli olan güçlü bir antioksidan bileşiktir. Beta-karoten de dahil olmak üzere antioksidan mikro besinler üzerine yapılan çalışmalar, bu bileşiklerin cildin UV ışınlarına karşı savunmasını artırmaya ve yaşlanan cildin sağlığını ve görünümünü korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

5- E vitamini

E Vitamini, yaşlanan cildi güneş hasarından ve serbest radikallerden korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Cildin doğal nem bariyerini destekler, nemi artırır ve kırışıklık oluşumunun azaltılmasına yardımcı olur. E vitamini ayrıca hasarlı cildin iyileşme sürecine de yardımcı olur.

6- D vitamini

D vitamininin antioksidan özellikleri iltihapla ve serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olur. Vitamin aynı zamanda sağlıklı cilt hücresi dönüşümünü destekleyerek DNA hasarını önlemede de rol oynar. Bir çalışma, D vitamini eksikliği oluştuğunda cildin güneşe maruz kaldığında daha hızlı yandığını buldu. Güneşe maruz kalma, cildin erken yaşlanmasına en büyük dış etkenlerden biridir; bu nedenle yeterli D Vitamini almak için cildinizin korunmasını bir neden daha düşünün.

7- Selenyum

Selenyum, antioksidan görevi gören, cildi oksidatif stres ve hasara karşı koruyan bir eser mineraldir. Cildin elastikiyetini destekler, iltihaplanmayı azaltır ve daha sağlıklı bir saç derisi ve saça katkıda bulunur.

Cildi yaşlanma etkilerinden koruyan en iyi vitaminler ve takviyeler