Donyağı cilt bakımında kullanılır mı? Cilde faydalı mıdır?

Donyağı gibi hayvansal yağlar, cilt bakımında revaçta. Peki, gerçekten etkili mi?

Donyağı cilt bakımında kullanılır mı? Cilde faydalı mıdır?

Donyağı gibi hayvansal yağlar, cilt bakımında revaçta. Peki, gerçekten etkili mi?

Ayrıntılı bir cilt bakımı rutini için zaman ve para harcamaktan sıkıldıysanız TikTok'taki sığır donyağı trendi dikkatinizi çekmiş olabilir. Peki, sosyal medyada trend olan ‘donyağı ile cilt bakımı’ trendi için uzmanlar neler söylüyor? Bu bakım kullanışlı ve faydalı mı?

Donyağı veya İçyağı Cilt Bakımında Faydalı mı?

Sivilce, cilt kuruluğu, cilt lekesi, yara izi gibi istenmeyen durumların tedavisinde hayvansal yağlar etkili midir? Çoğu dermatolog (cilt uzmanı) nemlendiricinizi hayvansal yağla değiştirmeme konusunda uyarıyor. 

Sosyal medya kullanıcıları ise; sığır içyağı ya da donyağı için şunları söylüyor:

Bu yağlar; A vitamini, retinol, E, D, K vitaminleri, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin. Pek çok kişi, her duş sonrası bir parça yağı cildine sürdüklerini iddia ediyorlar.

Cilt uzmanları bu yağın cilde uygulandığında, cildin yüzeyindeki pürüzlü hücreleri yumuşatmak için faydalı olduğunu belirtiyor. Örneğin A vitamini, diğer adıyla retinol, cilt sağlığı için önemlidir ve sentetik formlarının sivilce, sedef hastalığı, siğiller, erken yaşlanma ve hatta ince çizgiler ve kırışıklıklarla mücadele ettiği bilinmektedir. Araştırmaya göre omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gerçekten de antiinflamatuardır.

Donyağı veya İçyağı Cilde Zarar Verir mi?

TikTok kullanıcılarının iddialarının yanı sıra, donyağı güzellik tutkunları için riskler de oluşturabilir. En basitinden alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu yağlar ciltte tahriş ve reaksiyon gibi sorunlara neden olabilir. Gözenekleri tıkayabilir ve cildin su ihtiyacını vazelin kadar sağlamaz.

Eğer denemek istiyorsanız, doğrudan marketten aldığınız bir kavanoz yerine, cilt bakımı için formüle edilmiş, sığır yağıyla aşılanmış bir balsamı tercih etmeniz daha iyi olur.

Donyağı cilt bakımında kullanılır mı? Cilde faydalı mıdır?