Spor yaparken makyajlı olmak cildi olumsuz etkiliyor!

Egzersiz sırasında makyajlı olmak cilt için neden kötüdür?

Spor yaparken makyajlı olmak cildi olumsuz etkiliyor!

Eğer makyaj yapmadan hiçbir yere (spor salonuna bile) gitmeyen insanlardan biriyseniz, yeni bir çalışma cildinizi korumak için bunu yeniden düşünmek isteyebileceğinizi gösteriyor.

Egzersiz ve spor sırasında cildinizde makyaj varsa bu cilt sağlığınız açısından oldukça risklidir. 

Araştırmalara göre, egzersiz sırasında makyajlı olmanın cildin egzersiz sırasında uygun yağ seviyelerini koruma becerisine müdahale edebileceğini ve potansiyel olarak kuru cilt, tıkalı gözenekler ve sivilceye neden olabileceği görülmüştür.

Cilt sağlığı için makyajınızı çıkardıktan sonra egzersiz yapmak en iyisidir

Keza, makyajla spor yapmak cildin ideal yağ dengesini bozar. Bu da çeşitli cilt sorunlarına, sivilce gibi durumlara yol açar.

Makyajlıyken spor yapmak, tıkanmış gözenekler ve artan yağ üretimi, beyaz noktalar, siyah noktalar ve sivilceler de dahil olmak üzere sivilce oluşumuna yol açabilir.

Cildi nemlendirmek, antioksidanları taşımak ve bakterilerle savaşmak için bir miktar yağ gereklidir, bu nedenle egzersiz sırasında makyaj yapmak muhtemelen iyi bir fikir değildir.

Yüz makyajı ürünleri terle birlikte gözenekleri tıkar, cildin nefes almasını önler, cilt yağlanır ve sivilce oluşumu başlar. Göz kalemi, maskara ve eyeliner gibi göz makyajı ürünleri bölgede tahriş, kaşıntı, kızarıklık ve enfeksiyona yol açabilir.

Spor yaparken makyajlı olmak cildi olumsuz etkiliyor!