Stres saç dökülmesine neden olur mu? Saç kaybını durdurarak saçları uzatan doğal çözümler nelerdir?

Stres saç dökülmesine neden olur mu? Strese bağlı saç dökülmesi için evde neler yapılabilir? İşte, saç kaybını durduran ve saçları gürleştirip uzatan doğal formüller!

Stres saç dökülmesine neden olur mu? Saç kaybını durdurarak saçları uzatan doğal çözümler nelerdir?

Stres saç dökülmesine neden olur mu? Strese bağlı saç dökülmesi için evde neler yapılabilir? İşte, saç kaybını durduran ve saçları gürleştirip uzatan doğal formüller!

Hepimiz stresin zihinsel sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini veya uyku düzeninizi nasıl bozabileceğini duymuşuzdur. Stres aynı zamanda saç dökülmesine de neden olabilir! Eğer bu durumu yaşıyorsanız, saçlarınızın yeniden uzamasına yardımcı olacak bazı ev tedavilerini burada bulabilirsiniz.

Stres saç döker mi?

Stres saç dökülmesi yapar mı ve eğer yaparsa evde doğal yollarda saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Saç dökülmesinin stresle çeşitli şekillerde ilişkili olabileceğini bilmek sizi şaşırtabilir.

1. Stres Telogen Effluvium adı verilen bir cilt rahatsızlığı durumuna neden olabilir.

2. Stres, Alopesi Areata adı verilen bir sağlık sorununu tetikleyebilir.

3. Stres, genetik veya hormonal olan bazı saç dökülmesi türlerini şiddetlendirebilir.

4. Stres saçınıza zarar veren davranışlara girmenize neden olabilir.

Stres nedeniyle yaşanan saç dökülmesini durdurmak ve saçları uzatmak için 4 doğal formül

Stresten kaynaklanan saç dökülmesinin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak saçınızın durumunu iyileştirmeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilecek saç dökülmesi tedavileri ve ev ilaçları vardır. İşte dört olası çözüm:

1. Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı, saçları besleyen ve nemlendiren yağ asitleri açısından zengindir ve antibakteriyel ve antifungal özellikleri saç derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Kuru veya hasarlı saçları olan kadınlar, hindistancevizi yağını derinlemesine bakım tedavisi olarak kullanabilirler. 

Yağı saçınıza ve saç derinize uygulayın, en az 30 dakika bekletin ve ardından hafif bir şampuanla yıkayın. Bu tedavi saç hasarının ciddiyetine bağlı olarak haftada bir veya iki kez yapılabilir.

2.Aloe vera

Aloe vera, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmeye ve iltihaplı saç derisini yatıştırmaya yardımcı olabilecek enzimler içerir. Hassas veya kuru saç derisine sahip kadınlar, aloe vera jelini doğal bir saç kremi olarak kullanabilirler. 

Jeli saça ve saç derisine uygulayın, 10 ila 15 dakika bekletin ve ardından hafif bir şampuan kullanarak yıkayın. Haftada en az bir kez yapın.

3. Argan yağı

Argan yağı, saçı hasardan korumaya ve sağlıklı saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar ve E vitamini açısından zengindir. Uzman, kıvırcık veya kuru saçları olan kadınların, durulanmayan saç kremi olarak argan yağını kullanabileceğini öne sürüyor. 

Az miktarda yağı saç uçlarına uygulayın, saç derisinden uzak tutun ve bir sonraki yıkamaya kadar bekletin. Her saç yıkamadan sonra yapın.

4. Soğan suyu

Soğan suyu, saç foliküllerindeki kan dolaşımını iyileştirmeye ve saç büyümesine yardımcı olabilecek yüksek düzeyde kükürt içerir. 

Soğan suyunu kullanmak için birkaç parça soğanı blenderdan geçirip suyunu çıkarın. Doğrudan saç derinize uygulayın ve yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin.

Saç derisi masajı, stresi azaltmanın ve saç köklerinize kan akışını iyileştirmenin etkili bir yolu olabilir. Bu saçınızı beslemenize ve büyümeyi teşvik etmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı saç büyümesi için dengeli bir beslenme şarttır, bu nedenle diyetinizde yeterli miktarda protein, vitamin ve mineral aldığınızdan emin olun.

Stres saç dökülmesine neden olur mu? Saç kaybını durdurarak saçları uzatan doğal çözümler nelerdir?