Yumurta akı maskesi mucizesi! İşte yumurta akının cilde faydaları

Cildinizdeki problemleri yumurta akı maskesi ile kısa sürede çözebilirsiniz. İşte, yumurta akının cilde faydaları!

Yumurta akı maskesi mucizesi! İşte yumurta akının cilde faydaları

Cildinizdeki problemleri yumurta akı maskesi ile kısa sürede çözebilirsiniz. İşte, yumurta akının cilde faydaları!

Evde yapılan yumurta akı maskesinin cildinizi sıkılaştırıp tonlandıracağı, fazla yağı azaltacağı ve hatta yaşlanma karşıtı faydalar sağlayacağı öne sürülüyor. 

Yumurta akı maskesinin faydaları

Yumurta akı maskesinin sivilce, yara izi, koyu lekeler, kuru cilt, yağlı cilt ve yaşlanma belirtileri (ince çizgiler, kırışıklıklar vb.) gibi birçok cilt rahatsızlığına yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Parlayan bir cilt için yumurta akı yüz maskesini de kullanabileceğiniz söyleniyor. Bu oldukça etkileyici bir fayda listesi! Peki bu iddialar doğru mu? Bu iddiaların doğruluğunu belirlemek için yumurta beyazındaki bileşenlerin her birinin cildi nasıl etkilediğini değerlendirmemiz gerekiyor.

Cilt nemini artırır

Yumurta beyazı yüz maskesinin faydalarından biri de cildin nemini artırma yeteneğidir. Yumurta beyazı yüz maskesindeki proteinler nemlendirici görevi görebilir. Nemlendirici, hidroksil grupları (OH) ve/veya amin grupları (NH2) gibi çeşitli hidrofilik (suyu seven) gruplara sahip moleküler bir yapıya sahip higroskopik bir maddedir. 

Ovalbumin, yumurta beyazında bulunan diğer birçok protein gibi kimyasal yapısında hem OH hem de NH2 gruplarını içerir. OH ve NH grupları suyla hidrojen bağı kurar, esasen onu "yakalar" ve cilt üzerinde tutar. Nemlendiriciler suyun buharlaşmasını yavaşlatır ve bu nedenle cildi nemli tutar.

Geçici olarak dolgun bir cilde kavuşmanızı sağlar

Yumurta beyazı yüz maskesindeki proteinler cildin nemini tutmasına yardımcı olabileceğinden, aynı zamanda geçici yaşlanma karşıtı faydalara da yol açabilir. Bunun nedeni, ekstra hidrasyonun, cildi etkili bir şekilde dolgunlaştıran ve çizgileri ve kırışıklıkları daha az fark edilir hale getiren ekstra hacim olmasıdır. Ancak bu etki geçicidir; cildin nem içeriği azaldığında çizgiler ve kırışıklıklar normal boyutuna döner. Bu nedenle geçici bir cilt sıkılaştırma etkisi sağlamak için yumurta akı yüz maskesi kullanılabilir.

Akneye neden olan bakterileri yok eder

Yumurta akı yüz maskesinin bir başka faydası da protein lizoziminden dolayı antibakteriyel aktivitesidir. Lizozim, bazı bakterilerin duvarını parçalama yeteneğine sahiptir. Propionibacterium akneleri sivilceye neden olan Gram pozitif bakterilerdir. 

Özellikle gözenekler yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkandığında lekeler oluşur. Daha sonra P. aknes birikir ve gözenekler iltihaplanarak sivilce oluşumuna yol açar. Yumurta beyazındaki lizozim proteini P.acnes'i yok edebildiğinden, yumurta akı maskesi leke oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Yumurta akı yüz maskesi ayrıca ciltteki fazla yağın emilmesine yardımcı olabilir ve bu da gözeneklerin tıkanma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Yumurta akı maskesi mucizesi! İşte yumurta akının cilde faydaları