Yüz maskesi banyodan önce mi, sonra mı uygulanmalı?

Cilt bakımında merak edilen bir soruya açıklık getirmek istedik. "Yüz maskesi banyodan önce mi sonra mı yapılır?" Temiz bir ciltte daha mı etkili olur? İşte yanıtı!

Yüz maskesi banyodan önce mi, sonra mı uygulanmalı?

Cilt bakımında merak edilen bir soruya açıklık getirmek istedik. "Yüz maskesi banyodan önce mi sonra mı yapılır?" Temiz bir ciltte daha mı etkili olur? İşte yanıtı!

Yüz maskesini duştan önce mi yoksa sonra mı kullanacağınız konusunda her zaman kafanız mı karışıyor? İnternetteki pek çok çelişkili yanıtla dermatologlar, doğru kullanımın ağırlıklı olarak cilt tipinizin yanı sıra maske tipine de bağlı olduğunu söylüyor.

Bu yazımızda duştan önce veya sonra hangi tür yüz maskesi kullanılması gerektiğini, en iyi sonuç için nasıl ve ne zaman uygulamanız gerektiğini anlayalım.

Yüz Maskesi Duştan Önce mi Sonra mı Yapılır?

Duş Öncesi Uygulanacak Yüz Maskeleri

Kil, kömür veya çamur maskeleri gibi sivilce karşıtı, temizleyici ve peeling maskelerinin duştan önce uygulanması daha iyidir. Peeling yapıp maskeyi birkaç dakika beklettikten sonra maskeyi çıkarmak için ılık bir duş kullanılabilir. Bu, kir, sebum, ölü deri ve diğer kirletici maddelerin cilt gözeneklerinden kolayca temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Duş Sonrası Uygulanacak Yüz Maskeleri

Sıcak bir duş cildin gözeneklerini açar ve yüz maskelerinde bulunan aktif bileşenlerin emilmesine hazır hale getirir. Bu nedenle cildinizin içerikleri derinlemesine emmesini gerektiren nemlendirici ve yaşlanma karşıtı maskelerin duştan sonra uygulanması gerekir.

Ayrıca bu maskeleri duştan sonra uygulamak ciltteki nemin hapsedilmesine yardımcı olur, yüz maskesini çıkardıktan sonra cildin daha yumuşak ve dolgun hissetmesini sağlar.

Yüz Maskesini Kullanmanın En İyi Zamanı Ne Zaman?

Yüz maskelerinin kullanım zamanı konusunda kesin ve katı bir kural yoktur ve günün her saatinde uygulanabilir. Ancak duştan önce nemlendirici ve yaşlanma karşıtı yüz maskeleri uyguladığınızda, maskelerde bulunan aktif maddelerin daha sonra duş aldığınızda yıkanarak çıkması muhtemeldir. Bu, bu maskelerin cildiniz üzerindeki yararlı etkisini azaltır.

Bu nedenle, günün geri kalanında cildinizin parlaklığını artırabileceğinden, nemlendirici yüz maskelerini sabahları uygulamak daha iyidir. Benzer şekilde gece yatmadan önce peeling yapan yüz maskelerini de uygulayabilirsiniz.

Herhangi bir yüz maskesini uygulamak için sabit bir süre olmasa da, çoğu şey cilt tipinize ve kullanmayı düşündüğünüz maske türüne bağlıdır.

Nemlendirici veya yaşlanma karşıtı bir yüz maskesi uygularken bunu duştan sonra yapmanız daha iyi olur.

Peeling veya sivilce önleyici maske uyguladığınızda bunu duştan önce yapmanız daha iyi olur.

Yüz maskesi banyodan önce mi, sonra mı uygulanmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?