Haber.com / Ansiklopedi

Ansiklopedi

Lozan Antlaşması’nı İmzalayan Türk Heyeti

Lozan Antlaşması’nı İmzalayan Türk Heyeti

İsviçre'nin Lozan kentinde TBMM Hükümeti ile İtilaf devletleri temsilcileri arasında 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan anlaşmadır. Lozan antlaşması gerek o günkü koşulları , gerek günümüze yansımaları, gerekse de görüşmeler sırasında yaşananlar ile genel kültür bakımından etkisiyle halen güncelliğini korumaktadır.

Haber Oku »

En Yırtıcı Hayvan Hangisidir

En Yırtıcı Hayvan Hangisidir

Bugün yazımızda yırtıcı hayvanlardan bahsedeceğiz. Birçok hayvan etrafımızda yaşar. Bazıları etçil olur, bazıları ise otçul hayvanlardır. Etçil hayvanların saldırganlıkları daha fazladır, avlarını sürekli gözler, takip eder ve avlarlar. Bu hayvanlardan en yırtıcı hayvan hangisidir bu sorunun cevabını tartışır, arar ve kendi aramızda bazen tartışırız. Bu yazımızda şunlardan bahsedeceğiz.

Haber Oku »

Tarihin En Büyük 10 Depremi

Tarihin En Büyük 10 Depremi

Depremler, tarih boyunca insanların korkulu rüyası olmuştur. Hele bir de bulunduğunuz bölge aktif bir fay hattının üzerinde ise kendinizi sürekli diken üstünde hissedebilirsiniz. Bu makalemizde, dünya tarihi boyunca şiddetli en büyük 10 depremi inceleyeceğiz.

Haber Oku »

Film Seslendirmesi Nasıl Yapılır?

Film Seslendirmesi Nasıl Yapılır?

Seslendirme filmlerin en önemli aşamalarındandır. Anlatılmak istenen olay ve verilmek istenen mesaj görüntünün yanında sesle de desteklenmelidir. Her film türü için farklı seslendirme yöntemleri uygulanır ve ona göre tercihler yapılır.

Haber Oku »

Türk Edebiyatının En İyi Aşk Romanları

Türk Edebiyatının En İyi Aşk Romanları

Türk edebiyatında romanlar arasında en çok sevilen türlerden biridir aşk romanları. Aşk romanları diğer türlere oranla daha çok akılda kalmakla birlikte okuyucuların dikkatini de yıllar boyu üstüne toplamayı başarır. Türk Edebiyatı’nda birçok aşk romanı olmasına karşın en çok okunan ve bilinen beş roman:

Haber Oku »

Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Zencefil başta Hint, Arap ve Asya mutfak kültürleri olmak üzere, pek çok ülkede yemeklere katmak için Kullanılan bitkilerin başında gelir. Ayrıca alternatif Çin tıbbında, çeşitli hastalıklara karşı çok kullanılan bitkilerden biridir. Zencefil besin değeri oldukça yüksek bir bitkidir. 100 gram taze zencefilin besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Haber Oku »

Ansiklopedi

Günümüz dünyasında bilginin ne denli değerli olduğu bilinmektedir. Öğrenmek istediğimiz herhangi bir bilgiyi sanal ortam üzerinden sanal ansiklopediler ile öğrenebilmekteyiz. Gelişen teknoloji çağına ayak uyduran ansiklopedi bilgileri her an ulaşılabilecek şekilde bulunmaktadır.

Son Dakika

Son dakika haberlerinde yer bulan bu önemli bilgi ağı herhangi bir haber için veya haber niteliği taşıyan her olay için insanlara bilgi vermektedir.
Kolay Erişim

Haberi yapılan olaya erişimin çok kolay olması da bu bilgi ağının önemini arttırmaktadır. Çünkü günümüz dünyasını takip etmemizi sağlayan haberler için ansiklopedik düzeyde bir bilgi ağına sahip olmak hem nitelik hem de nicelik açısından bizlere her an yeni şeyler katmaktadır. Bu bağlamda hem doğru hem de teknik bilgi için bu bilgilerden yararlanmak gerekmektedir.